Moto

Szykuje się rekordowy sezon dla wielbicieli jednośladów

Moto

freeimages.com | Robert Owen-WahlMotocyklista uciekł policjantom

Liczba zarejestrowanych nowych motocykli wzrosła w ubiegłym roku o 8,3 proc. do 25 tys.844 sztuk. To o 1 tys.974 rejestracje więcej niż w roku 2015. - wynika z najnowszego raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego o branży motoryzacyjnej.

Utrzymująca się wysoka sprzedaż w stosunku do poprzednich lat jest m.in. wynikiem zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 centymetrów sześciennych przy użyciu prawa jazdy kat. B.

Kolejny skok

To nie pierwszy wzrost rejestracji, bo już w 2015 roku zarejestrowano 23 tys.870 maszyn, czyli ponad 2,4 razy więcej niż w 2014 roku.

W samym tylko grudniu ubiegłego roku zarejestrowano 5 tys.129 nowych motocykli, czyli ponad 2,5 razy więcej niż w grudniu rok wcześniej i ponad 8,5 razy więcej niż w listopadzie. Według PZPM duży wzrost rejestracji w ostatnim miesiącu 2016 roku związany jest ze zmianą przepisów homologacyjnych, bowiem z dniem 1 stycznia 2017 roku motocykle muszą spełniać wymagania normy emisji spalin Euro 4.

Nowy sezon

Według PZPM wysoki wzrost rejestracji w grudniu ubiegłego roku można odczytać jako przygotowanie do nowego sezonu.

Dominującą kategorią wśród rejestrowanych motocykli pozostaje ta z silnikami do 125 centymetrów sześciennych. Takich maszyn w ubiegłym roku zarejestrowano 19 tys.136 nowych, co dało im 74 proc. udział w rynku.

Najpopularniejsze marki wśród motocykli to Romet z niemal 22 proc. udziałem w rynku, Junak z prawie 16 proc. udziałem i ZIPP z udziałem przekraczającym 9 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com | Robert Owen-Wahl