Błędne koło. Kierunkowskaz na rondzie potrzebny czy nie?

Moto

tvn24Rondo a kierunkowskazy

Czy wjeżdżając na rondo powinniśmy włączać kierunkowskaz? Policja twierdzi, że „nie musimy”, sąd, że wręcz „nie możemy” włączać kierunkowskazu w takim przypadku. Eksperci uważają zaś, że to nie zaszkodzi, a innym uczestnikom ruchu pomoże. Różne instytucje mają swoje interpretacje i toczą na ten temat spór, a kierowcy czują się zakłopotani. Materiał programu "Polska i Świat".

Dyskusję na ten temat rozpoczął przypadek pewnego kursanta, który zdawał egzamin na prawo jazdy. Włączył kierunkowskaz, zjeżdżając z ronda w prawo.

Egzaminator na karcie wpisał błąd. Jego zdaniem powinien on włączyć również kierunkowskaz przed wjazdem na rondo, sygnalizując w którym jedzie kierunku.

Jako, że był to drugi błąd popełniony podczas egzaminu, kierowca oblał. Po wszystkim odwołał się jednak od wyniku, a orzekaniem ws. włączania kierunkowskazów zajął się sąd.

Sąd orzekł

- Zarówno organ pierwszej instancji, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a również sąd stwierdził, że przepisy — szczególnie ustawy o ruchu drogowym - nie wymagają, by wjeżdżając na rondo sygnalizować ten zamiar kierunkowskazem - mówił Przemysław Dumana z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wyrok sądu wśród instruktorów wywołał burzę. - Sąd mówi co innego, niż przepisy - skwitował Piotr Rucki, instruktor nauki jazdy, który przyjął tę decyzję ze zdziwieniem.

Sąd swoje, przepisy swoje

Sam uczy swoich kursantów, że jak się skręca, to trzeba to sygnalizować i rondo traktuje się jak zwykłe skrzyżowanie .

Drogówka z Poznania także nie widzi potrzeby włączania lewego kierunkowskazu na rondzie. - Jeżeli to jest rondo pasmowe i nie zmieniamy kierunku jazdy, to nie musimy - mówi Józef Klimczewski, Naczelnik Poznańskiej Drogówki.

Myślę, że nie można żadnego wyroku interpretować, abstrahując od realnej sytuacji, realnego skrzyżowania - ocenia Maciej Wroń z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Prawdziwe problemy pojawiają się, gdy na rondzie są dwa lub trzy pasy.

Drogówka podzielona

Piotr Rucki, instruktor nauki jazdy twierdzi, że rozmaicie podchodzą do tego sami policjanci ruchu drogowego.

- Z wieloma rozmawiałem i też są rozbieżne zdania - twierdzi Rucki. - Jeden mówi: „włączać kierunkowskaz, jechać lewym pasem”, drugi mówi: „nie włączać, nie ma potrzeby”, a jeden jeszcze powiedział, że prawym pasem dookoła ronda, jeżeli są dwa pasy czy trzy też można pojechać nie ma problemu - przytacza.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24