Lewy kierunkowskaz na rondzie? Sąd rozstrzygnął blisko trzyletni spór

Moto

Premier o zmianach dla kierowcówtvn24
wideo 2/4

Naczelny Sąd Administracyjny zakończył blisko trzyletni spór o to, czy przy wjeździe na rondo kierowca ma obowiązek włączania lewego kierunkowskazu. Sąd oddalił skargę kasacyjną egzaminatorki w tej sprawie, uznając, że takiego obowiązku nie ma.

Sprawa dotyczy egzaminu na prawo jazdy, który miał miejsce w kwietniu 2017 roku. Egzaminatorka uznała, że osoba zdająca egzamin popełniła błąd, ponieważ nie włączyła lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo. Egzamin został oblany.

Egzamin na prawo jazdy

Zdający poskarżył się jednak na taką decyzję do urzędu marszałkowskiego, a ten uznał, że to egzaminatorka popełniła błąd. Egzamin został unieważniony.

Następnie egzaminująca odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium jednak uznało, że egzaminatorka "dokonała niewłaściwej oceny sposobu wykonania zadania egzaminacyjnego i bezpodstawnie przyjęła, że egzaminowany zasłużył na negatywną ocenę".

Taka argumentacja nie przekonała kobiety, która zaskarżyła decyzję Kolegium do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w styczniu 2018 roku oddalił jej skargę.

Kierunkowskaz na rondzie

WSA uznał, że "nie ma racji skarżąca, że egzaminowany popełnił dwukrotnie błąd przy wykonywaniu polecenia skrętu w lewo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy". "W tych warunkach zasygnalizowanie tego manewru lewym kierunkowskazem nie było wymagane" - napisano w uzasadnieniu wyroku ze stycznia 2018 roku.

"Ma zatem rację Kolegium, że rondo należy traktować jako zwykłe skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu" - uznał sąd i zaznaczył, że nie podstaw, by wjazd na rondo sygnalizować kierunkowskazem.

Egzaminatorka zdecydowała się na wniesienie skargi kasacyjnej, która została rozpoznana 27 lutego 2020 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę egzaminatorki.

Jako pierwszy o tej decyzji napisał "Dziennik Wschodni".

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock