Rewolucja dla kierowców. Wiemy, od kiedy będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC

Moto

Pędzisz do szpitala? Nie stracisz prawa jazdytvn24
wideo 2/5

Od 1 października wszyscy kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC - poinformował w piątek na konferencji prasowej Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.

Minister wyjaśnił, że w czwartek podpisał odpowiedni komunikat w tej sprawie, a trzymiesięczny okres oczekiwania wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Duże ułatwienie

- To oczekiwania przez wszystkich kierowców zmiana, ułatwiająca życie i pierwsza z wielu, która wynika z możliwości państwowych rejestrów - powiedział Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji. Zagórski dodał również, że jego ministerstwo pracuje nad kolejnym ułatwieniem dla kierowców.

- Pracujemy nad tym, aby kierowcy mogli jeździć bez posiadania przy sobie prawa jazdy, ale ta zmiana nie będzie obowiązywała od 1 października - powiedział na konferencji prasowej Marek Zagórski.

Jak to działa?

To realizacja wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa cyfryzacji które na początku czerwca informowało, że po uruchomieniu odpowiedniej funkcjonalności bazy danych kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC. "Funkcjonariusze policji czy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w czasie kontroli sprawdzą odpowiednie dane w bazie. W razie zatrzymania dowodu (rejestracyjnego - red.) kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych pojawi się odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny, poprzez wymazanie informacji o zatrzymaniu z bazy. Tradycyjny dowód rejestracyjny trzeba będzie jednak przedstawiać w stacji kontroli pojazdów" - wyjaśniał resort cyfryzacji.

Nowe prawo

4 czerwca weszła w życie nowela Prawo o ruchu drogowym. Przewiduje ona, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo - w miarę jak kolejne jego funkcjonalności będą przygotowywane i przetestowane przez rząd i odpowiednie służby. Jak zapowiadano, o uruchamianiu kolejnych elementów CEPiK 2.0 informować miało ministerstwo cyfryzacji w specjalnych komunikatach.

Jednym z rozwiązań było właśnie zwolnienie użytkowników pojazdów zarejestrowanych w Polsce z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz papierowej polisy OC - na co w szczególności czekali kierowcy.

Obecnie kierowca, który nie ma przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Po przyjętych zmianach, za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock