Zmiana opon na zimowe. Czy to już pora?

Moto

Wymiana opon. Na co zwrócić uwagę?TVN Turbo
wideo 2/4

Kiepska pogoda za oknem sprawia, że część kierowców zaczyna zastanawiać się nad zmianą opon na zimowe.

Z ostatniego badania TNS Polska wynika, że blisko połowa polskich kierowców uzależnia wymianę opon nie od panujących warunków atmosferycznych, ale konkretnego miesiąca. Tymczasem to właśnie pogoda jest w tej materii kluczowa.

Producenci opon i eksperci przekonują, że ogumienie na zimowe należy zmienić, kiedy średnia temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

W takich warunkach możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu lub śniegu z deszczem oraz przymrozków przy gruncie. A „zimówki” to opony miękkie, które zachowują dużo większą elastyczność przy niskich temperaturach, co wpływa zarówno na lepsze trzymanie się nawierzchni, reakcję na gaz i ruchy kierownicą oraz długość drogi hamowania np. na oblodzonej jezdni.

Nie ma obowiązku

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale zdecydowana większość kierowców ze względu na bezpieczeństwo jeździ na oponach letnich i zimowych. Jak sprawdzić, czy powinniśmy kupić nowe ogumienie? Przede wszystkim sprawdzić datę ich produkcji (z boku opony). Jeśli ta przekracza 10 lat, to koniecznie musimy je wymienić, ale należy pamiętać, że opony tracą znaczą część swoich właściwości i są mniej bezpieczne już po pięciu latach. Drugi krok to sprawdzenie wysokości bieżnika. Zaleca się wymianę ogumienia po osiągnięciu głębokości bieżnika wynoszącej 4 milimetry dla opon zimowych i 3 milimetry dla opon letnich.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock