Brak OC słono kosztuje. Rekordzista musi oddać ponad cztery miliony

Moto

Brak OC może słono kosztować. Rekordzista musi oddać ponad cztery milionyTVN Turbo
wideo 2/6

Kilka tysięcy złotych trzeba zapłacić za brak OC przez ponad dwa tygodnie. Jeszcze więcej zapłacą jednak nieubezpieczeni kierowcy, którzy spowodują wypadek drogowy. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

- Największym zagrożeniem bywa zrujnowanie swojego domowego budżetu, ponieważ kierowca, który spowoduje wypadek bez OC, musi oddać odszkodowanie, które ofierze lub ofiarom wypłacił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - wyjaśniała Aleksandra Biały z UFG.

Przedstawiciele Funduszu wyliczyli, że na każdy tysiąc ubezpieczonych kierowców wypadek powodują dwie osoby. Wśród tysiąca nieubezpieczonych - osiem osób.

- Tutaj najwyższy tak zwany regres, czyli to, co sprawca musi oddać, przekracza cztery miliony złotych - dodała Biały.

Kary za brak OC

Głównym powodem nieopłacania polis są ich wysokie ceny. - Mówimy tutaj najczęściej o tych samochodach starszych, osobach, których po prostu nie stać na utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym, jak i na wykupienie ubezpieczenia - wskazał młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Stołecznej Policji.

Jedna piąta nieubezpieczonych, którzy powodują najpoważniejsze wypadki, to osoby w wieku od 21 do 25 lat.

- Mamy gotowy profil całościowy. Mamy młodego kierowcę, który niedawno uzyskał uprawnienia, którego nie stać jeszcze na nowy pojazd. Nie stać go też na ubezpieczenie i bardzo często tendencja do ryzyka, by nie ponosić tego kosztu jest dosyć duża - powiedziała Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Ubezpieczyciele od młodych osób często żądają nawet kilku tysięcy złotych.

Od 1 października br. nie trzeba już wozić ubezpieczeniowych kwitków. Nie znaczy to jednak, że policja wierzy kierowcom na słowo. - Jeżeli policjant podczas sprawdzenia w policyjnej bazie danych stwierdzi, że pojazd nie jest ubezpieczony na daną chwilę, to wówczas sporządza zawiadomienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - podkreślił Rzeczkowski.

Wtedy kierowcę czeka kara. Jeżeli nie posiada OC ponad dwa tygodnie, to zapłaci - według najnowszych stawek - aż 4,5 tysiąca złotych.

Autor: mb/ToL / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: tvn24