TVN24 Biznes | Moto

Obniżki cen paliw tuż za rogiem. Analitycy: z tankowaniem warto poczekać do wtorku

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

Coraz droższa ropa naftowa sprawiła, że końcówka stycznia przyniosła zauważalne podwyżki cen na stacjach. W ostatnim tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o 8-9 groszy na litrze. Ceny autogazu spadły o 1 grosz - wskazało Biuro Maklerskie Reflex. Zdaniem analityków e-petrol.pl z tankowaniem warto poczekać do wtorku, kiedy zaczną obowiązywać niższe stawki VAT na paliwa.

Średnie ceny na stacjach paliw w czwartek dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,87 zł/l, bezołowiowej 98 – 6,14 zł/l, dla oleju napędowego – 5,93 zł/l i autogazu – 3,10 zł/l. "W wyniku ostatnich podwyżek w dużym stopniu został już ograniczony efekt pierwszej tarczy antyinflacyjnej" - zwrócili uwagę analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny ropy naftowej Brent w czasie piątkowego handlu przekroczyły poziom 90 dolarów za baryłkę. Dodatkowo obserwujemy wzrost na parze USD/PLN. Około godziny 18.35 za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić ponad 4,11 zł. W ocenie analityków to powody wzrostu hurtowych cen paliw, które wcześniej czy później zostaną przeniesione na ceny detaliczne. "Z tego też powodu już drugi tydzień z rzędu mamy do czynienia ze wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw" - dodano.

ROPA (BRENT)
USD/PLN

Tarcza antyinflacyjna - niższy VAT na paliwa

Analitycy portalu branżowego e-petrol zwrócili jednak uwagę, że te zmiany nie powinny budzić dużych obaw u kierowców, bo już w przyszłym tygodniu zaczną obwiązywać niższe stawki VAT na paliwa. To rozwiązania, które znalazły się w drugiej odsłonie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z ustawą z 23 proc. do 8 proc. spadnie stawka VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Obniżki mają obowiązywać do 31 lipca 2022 roku. "Dzięki obniżce podatku w przyszłym tygodniu ceny na stacjach wyraźnie spadną, więc kierowcom łatwiej było pogodzić się z ostatnimi korektami w górę" - ocenili analitycy. "Z tankowaniem poczekaj do wtorku" - napisali.

Jednocześnie przedstawiciele e-petrol zaznaczyli, że nie będą to spadki poniżej 5 zł za litr. "Prognozy sprzed kilku tygodni, wskazujące na to, że dzięki obniżce VAT cena benzyn na stacjach może spaść poniżej 5 złotych za litr, były zbyt optymistyczne" - podkreślili. Jak wyjaśnili, na drodze do wyraźnie tańszego tankowania pojawiła się przeszkoda w postaci wzrostu cen ropy naftowej.

Ceny paliw na stacjach

Analitycy BM Reflex wskazali, że od 1 lutego br. "z automatu ceny detaliczne będą zawierały niższy podatek VAT, co przyniesie obniżki rzędu około 70 gr/l benzyny i diesla i około 35 gr/l autogazu". "Za benzynę Pb95 zapłacimy wówczas około 5,25 zł, za ON około 5,30 zł/l, a za litr autogzau około 2,75 zł. Musimy jednak pamiętać, nie wszystkie podwyżki cen z rynku hurtowego zostały przełożone na detal, stąd obniżone 1 lutego ceny paliw na stacjach, nie musza pozostać na długo" - zaznaczyli przedstawiciele biura maklerskiego.

BM Reflex zwróciło uwagę, że mimo wprowadzanych rozwiązań mających na celu obniżenie cen paliw, te wciąż będą droższe niż przed rokiem. "Dzisiaj za litr benzyny 95 i 98 płacimy odpowiednio 1,16 i 1,14 zł więcej, za litr oleju napędowego 1,24 zł, a autogazu 0,84 gr. Oczywiście po 1 lutego różnica do cen z ubiegłego roku zmniejszy się" - czytamy w komentarzu.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości