Samochodem na wakacje. Sprawdź, gdzie i ile zapłacisz za przejazd

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadachTVN24
wideo 2/4
TVN24Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach

Wybierasz się na wakacje samochodem? Na terenie Polski jest pięć płatnych odcinków autostrad. Tradycyjne bramki na autostradach spotkamy również podróżując po Europie, między innymi w Chorwacji, Francji i we Włoszech. Nic nie zapłacimy za to za przejazd przez Niemcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała ściągę dla kierowców.

Sieć autostrad w Polsce ma długość około 1694 km, a opłaty za przejazd pojazdami poniżej 3,5 tony ponosimy na odcinkach autostrad o łącznej długości około 728 km.

Na terenie Polski są trzy odcinki koncesyjne: A1 Rusocin – Nowa Wieś - około 152 km, A2 Konin - Świecko - około 255 km, oraz A4 Katowice - Kraków - około 60 km, na których opłaty pobierają zarządzający autostradą koncesjonariusze. Każdy z nich ma inne stawki za przejazd kilometra autostrady.

Płatne autostrady w Polsce

Autostrada A1: Rusocin - Nowa Wieś

Do 30 sierpnia za przejazd całym odcinkiem między Rusocinem a Nową Wsią trzeba zapłacić 30 złotych. Koncesjonariusz w sezonie wakacyjnym zaokrągla bowiem stawki dla pojazdów z kategorii pierwszej.

Autostrada A2: odcinek Konin - Świecko

Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl dla pojazdów kategorii 1 wynosi 0,2 zł. W przypadku odcinka Nowy Tomyśl - Konin jest to 0,44 zł. Za przejazd całym odcinkiem z Konina do Świecka trzeba zapłacić 84 zł.

Autostrada A4: odcinek Katowice - Kraków

Za przejazd całym odcinkiem Katowice - Kraków motocykliści zapłacą 10 zł. W przypadku samochodów osobowych jest to 20 zł - po 10 zł na każdej bramce. Kierowcy osobówek, którzy korzystają jednak z automatycznych sposobów płatności - Autopay, SkyCash, A4Go, Telepass - za przejazd całym odcinkiem zapłacą 14 zł - po 7 zł na każdej bramce.

Z kolei na dwóch odcinkach autostrad będących w zarządzie GDDKiA: A2 Konin - Stryków - około 99 km, oraz A4 Wrocław - Sośnica - około 162 km, za pobór opłat od lipca br. odpowiada Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na tych odcinkach stawki za kilometr są jednakowe. Wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą.   Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł. Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Autostrada A2 Konin - Stryków

Za przejazd autem osobowym między Koninem a Strykowem zapłacimy 9,90 zł.

Autostrada A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica)

Przejazd tym odcinkiem w przypadku pojazdów lekkich kosztuje 16,20 zł. Dodatkowo na autostradzie A4 od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

GDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Opłaty w Europie

W niektórych krajach funkcjonuje system winiet za korzystanie z dróg. W zależności od kraju można wykupić winiety tygodniowe, 10-dniowe, miesięczne lub roczne. System winiet foruje użytkowników, którzy codziennie lub bardzo często korzystają z płatnych dróg. Z kolei dla turystów, którzy dwukrotnie przejadą przez dany kraj, oznaczają proporcjonalnie wyższy koszt. Plusem jest brak bramek i kolejek.

Winiety obowiązują w Austrii  (dodatkowe opłaty za przejazd niektórymi drogami i tunelami), Bułgarii, Czechach, Mołdawii (na wszystkie drogi), w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii (dodatkowa opłata za przejazd tunelami: Munt la Schera i Grand St. Bernard) oraz na Węgrzech.

GDDKiA

Tradycyjne bramki na autostradach spotkamy w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Francji (dodatkowo opłaty za niektóre mosty i tunele), Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Macedonii, Portugalii (rejestracja na pierwszej bramce potem automatycznie), Serbii, Turcji (niektóre odcinki) oraz we Włoszech (dodatkowa opłata za przejazd tunelami: Grand St. Bernard, Fréjus, Mont Blanc i Munt la Schera).

Norwegii działa automatyczny system poboru za przejechane odcinki dróg, tunele lub mosty, wykorzystujący urządzenie pokładowe lub odczytujący tablice rejestracyjne.

GDDKiA

Długa jest również lista krajów, w których nie płacimy za korzystanie z sieci autostrad, dróg ekspresowych czy też pozostałych: Albania, Andora, Belgia (płatny przejazd tunelem łączącym Liefkenshoek z Antwerpią), Cypr, Czarnogóra (płatny przejazd tunelem Sozina), Dania (płatny przejazd mostem na cieśninami: Wielki Bełt i Sund), Estonia, Finlandia, Holandia (płatny przejazd tunelami: w Dordrecht oraz łączący Ellewoutsdijk i Terneuzen), Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, San Marino, Szwecja, Wielka Brytania (płatne niektóre mosty oraz tunele).

GDDKiA przygotowała również wyliczenia dotyczące kosztów przejazdu z Polski do niektórych popularnych kierunków turystycznych.

GDDKiA

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock