Kamery wideo na drogach krajowych. "Ogromne możliwości kontroli materiału"

Moto

Adamczyk: trzykrotnie więcej samochodów przejedzie przez punkt poboru opłat na A1tvn24
wideo 2/7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do przyszłorocznego generalnego pomiaru ruchu - poinformowała GDDKiA w poniedziałkowym komunikacie. Do jego przeprowadzenia mają być wykorzystane głównie kamery wideo.

"Od 1965 roku, w okresach 5-letnich, na drogach krajowych prowadzone są generalne pomiary ruchu" - informują w komunikacie drogowcy. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku.

"Obecnie trwają przetargi na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za nadzór nad pomiarem i opracowanie jego wyników oraz na wybór wykonawców pomiarów w oddziałach - ogłoszenia publikowane są sukcesywnie. Przyszłoroczny pomiar będzie przeprowadzony głównie z wykorzystaniem kamer wideo" - informuje GDDKiA.

Najlepsze efekty

Jak informuje GDDKiA, jej doświadczenia w zakresie pomiarów ruchu drogowego pokazują, że najlepsze efekty i jakość dają pomiary prowadzone z wykorzystaniem kamer wideo i późniejszym zliczaniem pojazdów zarejestrowanych na nagraniach (tzw. metoda wideorejestracji). "Metoda ta zapewnia ogromne możliwości kontroli materiału i pozwala na dokumentację całego pomiaru, a często jest bardziej korzystna cenowo od pomiarów ręcznych lub automatycznych. Z tego względu, przy opracowywaniu metody pomiarowej generalnego pomiaru ruchu 2020, dużo uwagi poświęcono technologii wykonywania tego typu pomiarów" - podała GDDKiA. Generalny pomiar ruchu w 2020 roku pokazać ma między innymi, jaki jest na drogach średni dobowy ruch roczny, średni dobowy ruch w dni robocze, średni dobowy ruch letni czy średni dobowy ruch zimowy.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock