Bruksela odkręca kurek na polskie drogi. Na liście ważne odcinki S-7

Moto

GDDKiA G.RusowiczGDDKiA wysłała zaproszenia dla firm do składania ofert ws. zaprojektowania i budowy odcinka Pieńki - Płońsk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała zaproszenia dla firm do składania ofert ws. zaprojektowania i budowy odcinka Pieńki - Płońsk, który jest częścią trasy S-7 w województwie mazowieckim. Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że przeznaczy ponad 530 mln euro z Funduszu Spójności na wsparcie budowy drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg i trasy S8 między Wyszkowem a Białymstokiem.

Tym samym rozpoczął się drugi etap przetargu dla odcinka S-7 Pieńki - Płońsk. Zaproszenia wysłano do wszystkich osiemnastu wykonawców, którzy w pierwszym etapie przetargu złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Na złożenie ofert zainteresowane firmy będą miały czas do 31 marca 2017 r. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na II kwartał 2018 r., a zakończenie najwcześniej w IV kwartale 2020 r.

Droga ekspresowa S-7

Odcinek Pieńki - Płońsk to jeden z czterech odcinków drogi ekspresowej S-7 w woj. mazowieckim przygotowywany do przebudowy przez olsztyński oddział GDDKiA. Inwestycję obejmującą 71 km drogi S7 podzielono na cztery odcinki: Napierki-Mława (ok. 14 km), Mława – Strzegowo (ok. 21,5 km), Strzegowo-Pieńki (ok. 22 km), Pieńki-Płońsk (ok. 13,7 km). Przed tygodniem olsztyński oddział GDDKiA wysłał zaproszenia do składania ofert na budowę innego mazowieckiego fragmentu trasy S-7. Chodzi o odcinek Strzegowo - Pieńki. Na ten fragment oferty można składać do 24 marca tego roku.

Wsparcie KE

Także w poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że przeznaczy ponad 530 mln euro z Funduszu Spójności na wsparcie budowy drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg i trasy S8 między Wyszkowem a Białymstokiem. Z komunikatu KE wynika, że 463 mln euro ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na modernizację krajowej siódemki miedzy Elblągiem a Gdańskiem. Teraz przejechanie tego 60-kilometrowego odcinka potrzeba około godziny. Po modernizacji czas przejazdu znacznie się skróci. Dobre wiadomości dotyczą też kierowców jadących na północny wschód od Warszawy. Z informacji KE wynika, że na wsparcie budowy drogi ekspresowej S8 Wyszków - Białystok ze środków spójności ma pójść 68 mln euro. - Dzięki tym projektom polscy obywatele będą w stanie dojechać do centrów regionów, włączając w to Warszawę, w szybszy i prostszy sposób. Myślimy również o międzynarodowych podróżnych i inwestorach zagranicznych, bo te projekty będą miały pozytywny wpływ na turystykę i handel z sąsiadującymi krajami - oświadczyła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Obie trasy są częścią międzynarodowych korytarzy transportowych. Prace budowlane już trwają. Odcinek Gdańsk-Elbląg ma być oddany do ruchu w drugiej połowie 2018 roku, natomiast Wyszków-Białystok rok wcześniej.

Ile kosztują opłaty za granicą? Zobacz materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS (26.01.2017):

Ile kosztują opłaty za granicą?TVN24 BiS

Autor: mb/kv / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA G.Rusowicz