Przetargi na 250 kilometrów nowych dróg do końca roku. Oto lista

Moto

Obwodnica Częstochowy w ciągu A1 ma być gotowa "na Sylwestra"TVN24 BiS
wideo 2/5

Prawie 65 kilometrów drogi ekspresowej S19, blisko 60 kilometrów S7 na Mazowszu i w Małopolsce oraz 37 kilometrów autostrady A2. To tylko niektóre drogi, na które przetargi w drugim półroczu 2019 roku zamierza ogłosić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łączna wartość robót wyniesie blisko 12 miliardów złotych.

GDDKiA poinformowała, że dotychczas w tym roku ogłosiła 6 postępowań na drogi o łącznej długości blisko 86 kilometrów i wartości robót budowlanych przekraczającej 2 miliardy złotych.

Na liście znalazły się odcinki między innymi: A18 Olszyna-Golnice (przebudowa jezdni południowej), S11 węzeł Koszalin Zachód - węzeł Zegrze Pomorskie, czy S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi. Ponadto ogłoszono przetarg na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej 78.

Kolejne przetargi

To jednak nie koniec planów na ten rok. "Większość przetargów zaplanowanych na tym roku zostanie ogłoszonych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Do końca 2019 roku planujemy ogłosić w ramach nowo realizowanych inwestycji z Programu Budowy Dróg Krajowych postępowania na jedenaście zadań o łącznej długości około 250 kilometrów" - zapewnia GDDKiA.

Koszty robót budowlanych oszacowano na kwotę blisko 12 miliardów złotych.

Lista przetargów planowanych na drugie półrocze 2019 roku: - A2 Warszawa - wschodnia granica państwa bez obwodnicy Mińska Mazowieckiego, odcinek węzeł Ryczołek - Siedlce - 37,49 kilometra, - S1 od węzła "Kosztowy II" w Mysłowicach do węzła "Suchy Potok" w Bielsku-Białej - 39,71 kilometra, - S1 Pyrzowice - Kosztowy, odcinek Podwarpie - Dąbrowa Górnicza (przebudowa dk1) - 6,95 kilometra, - S3 Świnoujście -Troszyn - 32,95 kilometra, - S5 Ornowo - Wirwajdy - 5,02 kilometra, - S7 Płońsk (S10) - Warszawa (S8), odcinek Płońsk (S10) - Czosnów - 34,63 kilometra, - S7 Moczydło (granica województwa świętokrzyskiego) - Szczepanowice - 24,04 kilometra, - S17 węzeł Drewnica - węzeł Ząbki - 3,60 kilometra, - S19 Choroszcz (węzeł Białystok Zachód) - Ploski - 53,33 kilometra, - S19 węzeł Rzeszów Południe (bez węzła) - w. Babica (z węzłem) - 10,25 kilometra, - DK75 odcinek Brzesko - Nowy Sącz - 2,99 kilometra.

Kontynuacja prac

GDDKiA odniosła się również do ostatnich decyzji o rozwiązaniu kontraktów z wykonawcami. Jak wskazano, trwają poszukiwania nowych firm.

"Ogłaszamy również nowe przetargi w miejsce poprzednio unieważnionych. Trwa już przetarg na kontynuację prac na budowie drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ o długości około 14,4 kilometra. Prowadzone są również negocjacje na roboty zabezpieczające na budowie autostrady A1 na odcinku węzeł Częstochowa Północ - węzeł Częstochowa Blachownia" - czytamy w komunikacie. Dyrekcja w lipcu planuje otwarcie ofert na dokończenie prac na funkcjonującej już S8 Marki - Kobyłka. Wszystkie te odcinki realizowały konsorcja z udziałem firmy Salini Impregilo.

GDDKiA przygotowuje się również do ogłoszenia przetargów na kolejnych dwóch odcinkach, na których odstąpiła od kontraktu z firmą Rubau: S7 pomiędzy węzłami Lotnisko i Lesznowola (6,6 kilometra) oraz S61 Podborze - Śniadowo (19,5 kilometra).

Dodatkowo, GDDKiA zapowiada, że na przełomie lipca i sierpnia ogłosi przetargi na dokończenie trzech odcinków S5, na których odstąpiła od umowy z firmą Impressa Pizzarotti: Nowe Marzy - Dworzysko (23,3 kilometra), Dworzysko - Aleksandrowo (22,4 kilometra) oraz Białe Błota - Szubin (9,7 kilometra). Jak czytamy, toczy się powtórzony przetarg na przebudowę i dostosowanie 22 kilometrów drogi krajowej numer 18 do parametrów autostrady pomiędzy węzłami Żary Zachód oraz Iłowa.

Co po 2019 roku

Dyrekcja wskazała, że najbliższe lata to kolejne postępowania i budowy, tak aby dokończyć najważniejsze ciągi drogowe w kraju.

W latach 2020-2022, zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych, planuje ogłosić postępowania przetargowe na realizację nieco ponad 600 kilometrów nowych dróg.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock