Przegląd prasy. Zła wiadomość dla kierowców. Ten kraj będzie naliczać punkty karne obcokrajowcom

Moto

Lionel Allorge/wikimedia.org/(CC BY-SA 2.0)Koncepcja "wirtualnego prawa jazdy" budzi żywe zainteresowanie także polskich służb drogowych

Francja jest kolejnym państwem, które będzie naliczało kierowcom z innych państw punkty karne i wyciągało konsekwencje za ich nadmiar - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ambasada Francji w Polsce potwierdziła w rozmowie z DGP, że odpowiednie regulacje zostaną wdrożone jeszcze w 2017 r. Podobne przepisy już obowiązują w Austrii, Niemczech i Czechach.

Realne kształty

Jak pisze dziennik, koncepcja "wirtualnego prawa jazdy", polegająca na zakładaniu elektronicznej "kartoteki" cudzoziemcom łamiącym krajowe przepisy ruchu drogowego, zaczyna nabierać realnych kształtów. Dzieje się tak nie tyle wskutek żądań Komisji Europejskiej, co działań podejmowanych przez kolejne kraje. Koncepcja "wirtualnego prawa jazdy" budzi żywe zainteresowanie także polskich służb drogowych - podkreśla jeden z urzędników Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jego zdaniem "na razie nic nie wskazuje jednak, że Polska pójdzie w ślady Francji".

Specjalny status

Na razie cudzoziemcy na polskich drogach wciąż mają specjalny status. DGP pisze, że można ich ukarać tylko mandatem gotówkowym płatnym na miejscu, pod warunkiem, że zostaną zatrzymani na gorącym uczynku przez policję.

W Polsce niebawem mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą. Zobacz materiał wideo:

Mandat zapłacisz kartą TVN Turbo

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lionel Allorge/wikimedia.org/(CC BY-SA 2.0)