Moto

Ford zapowiada ponowną rewolucję w motoryzacji. Zacznie od taksówek

Moto

FordAmerykańska firma motoryzacyjna Ford zapowiedziała, że do 2021 roku planuje wypuścić na rynek w pełni autonomiczny samochód

Amerykańska firma motoryzacyjna Ford zapowiedziała, że do 2021 roku planuje wypuścić na rynek w pełni autonomiczny samochód - bez kierownicy i bez pedałów. Na początku auto ma być oferowane firmom świadczącym usługi przewozu osób. Następnie ma być sprzedawany odbiorcom indywidualnym.

- Przemysł motoryzacyjny jest w okresie przejściowym, tak samo jak nasza firma - mówił dyrektor generalny Forda Mark Fields w kampusie firmy w Palo Alto w Kalifornii, gdzie przedstawiono plany producenta.

Autonomiczna taksówka

Podejście Forda do technologii autonomicznej jazdy różni się od tego prezentowanego przez konkurencję - np. Mercedesa czy Teslę, które próbują dołączać elementy "samodzielnej jazdy" do tradycyjnych samochodów. W zeszłym miesiącu BMW, Intel i Mobileye ogłosiły plan wypuszczenia na rynek autonomicznego samochodu do 2021 roku, jednak auto będzie wyposażone w kierownicę. W przeciwieństwie do nich Ford chce podążać w podobnym kierunku co Google - tworząc od podstaw całkowicie autonomiczne pojazdy.

- Porzuciliśmy strategię małych kroków, zakładającą wprowadzanie systemów wspomagających kierowcę i postanowiliśmy wykonać pełen przeskok - tłumaczył przedstawiciel Forda Raj Nair.

Nadal niebezpiecznie

Nair zapowiedział, że producent będzie nadal rozwijać technologie pół-autonomicznej jazdy, takie jak systemy automatycznego hamowania czy ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu. Jednak zwrócił uwagę, że rozwiązania pół-autonomiczne, które w pewnych warunkach potrafią prowadzić samochód a następnie oddać nad nim kontrolę kierowcy są niebezpieczne.

Problem stanowi utrzymanie koncentracji prowadzącego w momencie, w którym samochód jest sterowany przez systemy pokładowe - dodał. Autonomiczny samochód Forda zostanie zaprojektowany dla firm oferujących usługi przewozu ludzi czy dla korporacji taksówkowych. Producent zapewnia, że prywatne osoby będą mogły nabyć taki samochód w późniejszym czasie. Firma zapowiedziała jednocześnie, że podwoi zatrudnienie w centrum rozwojowym w Palo Alto. Do końca roku ma tam pracować prawie 300 osób.

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach:

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach
Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ford

Pozostałe wiadomości