TVN24 Biznes | Moto

Zmiany w opłatach drogowych. Jest decyzja w sprawie kar dla kierowców

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Ładowarki do samochodów elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboŁadowarki do samochodów elektrycznych w Polsce

W początkowym okresie działania systemu e-TOLL Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników. To efekt niedawnej interwencji w tej sprawie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. 30 września wygasła możliwość jednoczesnego korzystania z dotychczasowego systemu viaTOLL oraz nowego - e-TOLL.

Kilka dni temu Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw informowało, że Abramowicz zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o przedłużenie okresu przejściowego w działaniach systemu viaTOLL oraz e-TOLL, by pomóc branży transportowej i przewozów pasażerskich. Od 1 października przewoźnicy mogą bowiem korzystać wyłącznie z systemu e-TOLL.

e-TOLL zastąpił system viaTOLL. KAS nie będzie karać przewoźników

W sobotę Biuro Rzecznika MŚP ogłosiło, że interwencja Adama Abramowicza odniosła skutek - Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL. Jak poinformowała w piśmie do Rzecznika MŚP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL, które od 1 października będą przeprowadzane przez Inspektorów GITD oraz Służbę Celno-Skarbową, będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny - ich "podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu".

Uwzględniony został - jak poinformowało Biuro Rzecznika MŚP - także postulat Abramowicza dotyczący odstąpienia od karania przewoźników. "W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących, stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji "odstąpienia" od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej" - napisała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

E-TOLL zamiast viaTOLL. Pismo Adama Abramowicza

W piśmie z 29 września skierowanym do Magdaleny Rzeczkowskiej Adam Abramowicz zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL. Jak informowano wówczas, pozwoli to nie tylko na płynną migrację danych wielu użytkowników z dotychczasowego systemu viaTOLL, ale także zapewni służbom informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej więcej czasu na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.

Abramowicz zaapelował też o odstąpienie od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, czyli od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości