TVN24 Biznes | Moto

Rewolucja w opłatach drogowych. Najpierw wygaszenie viaTOLL, potem koniec bramek

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
System e-TOLL. Jak działa?
System e-TOLL. Jak działa?TVN24
wideo 2/3
TVN24System e-TOLL. Jak działa?

System pobierania opłat drogowych viaTOLL zostanie w czwartek wygaszony. 1 października zastąpi go e-TOLL. Jak poinformowała w środę szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, dla firm transportowych to ostatni moment na dostosowanie się do nowego systemu płatności. Na zmiany powinni przygotować się też kierowcy aut osobowych. 1 grudnia na państwowych autostradach znikną bramki.

Szefowa KAS powiedziała podczas środowej konferencji, że już w czwartek nastąpi wygaszenie starego systemu pobierania opłat viaTOLL, a od 1 października e-TOLL będzie jedynym systemem umożliwiającym płacenie za przejazd płatnymi drogami, na których obowiązywał viaTOLL.

- System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych – wskazała Rzeczkowska.

Na tym etapie oznacza to przede wszystkim zmianę w systemie pobierania opłat drogowych dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

e-TOLL - od kiedy

Przypomniała, że KAS zapewniła branży transportowej 3 miesiące okresu przejściowego, gdy równolegle funkcjonowały dwa systemy. Zaznaczyła też, że urząd cały czas stara się wspierać przedsiębiorców w dostosowaniu się do zmiany. - Temu służą ulga podatkowa na wyposażenie pojazdów w urządzenia OBU/ZSL oraz obniżone stawki w e-TOLL. Kierowcy pojazdów osobowych mogą nadal opłacać przejazdy po autostradach w sposób manualny, ale ich też zachęcamy do korzystania z nowego systemu – dodała.

Przypomniała, że do 1 października dotychczasowi użytkownicy starego systemu viaTOLL powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

Zaznaczyła też, że ze starego systemu należy się wyrejestrować. Można to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Dodała, że na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022 roku. Po tym terminie środki zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

e-TOLL - rejestracja

System e-TOLL działa od 24 czerwca. Umożliwia opłacanie przejazdów pojazdów ciężkich i lekkich. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich, która liczy ok. 3700 km. Na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich (aut osobowych i motocykli).

Jak zaznaczono w komunikacie KAS, do tej pory w nowym systemie zarejestrowano już ponad 557 tys. pojazdów. Przypomniano też, że rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta, a także za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Wskazano, że w wykorzystaniu technologii pozycjonowania satelitarnego system e-TOLL otwarty jest na różne urządzenia GPS, a przewoźnicy mogą wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb takie jak: OBU (On-Board Unit), zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL), czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS, a także aplikację mobilną e-TOLL PL.

Dodano, że aplikację mobilną e-TOLL PL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Wskazano, że liczba pobrań tych aplikacji przekroczyła 216 tys.

Autostrada A2 i A4 - opłaty dla auto osobowych i motocykli

KAS poinformowała ponadto, że użytkownicy aut osobowych i motocykli mogą korzystać z manualnego sposobu poboru opłat (bramki) do 30 listopada. Potem manualny system zostanie wyłączony, a na państwowych autostradach, A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica, przejazd będzie odbywał się w trybie "free flow", bez zatrzymywania się przed bramkami.

Jak podkreślono, kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu), natomiast użytkownicy motocykli od 1 grudnia 2021 r. będą mogli opłacać przejazdy w aplikacji e-TOLL PL lub kupić bilet autostradowy.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości