TVN24 Biznes | Moto

Kierowcy mają tydzień na zmianę. Do tej pory zarejestrowano 300 tysięcy pojazdów

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Ładowarki do samochodów elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboŁadowarki do samochodów elektrycznych w Polsce

Rejestracji w systemie e-TOLL dokonało do tej pory 300 tysięcy pojazdów - poinformowała w środę w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Dotychczasowy viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września. Kierowcy mają więc tylko tydzień na przejście do nowego systemu.

KAS po raz kolejny apeluje, aby użytkownicy pojazdów ciężkich jak najszybciej przechodzili do e-TOLL, gdyż wygaszenie viaTOLL, czyli starego systemu poboru opłat nastąpi 30 września tego roku.

E-TOLL. Rejestracja tylko do 30 września

Przypomniano, że sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r. Należy jedynie pamiętać, aby uiszczać opłaty tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września.

Jak informuje KAS, w związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL i przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

E-TOLL. Zmiany w opłatach

KAS informuje też, że od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

W komunikacie przypomniano też, że z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany. Podniesione zostaną szlabany na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się.

Ponadto opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji paliwowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Do zakończenia okresu przejściowego czyli do 30 września br. w systemie e-TOLL opłaty za przejazd pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz samochodów osobowych na odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) są pobierane w wysokości 75 proc. stawek określonych w obowiązujących przepisach. Szybsza rejestracja w e-TOLL to większe oszczędności dla firm i kierowców indywidualnych.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości