TVN24 Biznes | Moto

Ma powstać 100 obwodnic, w realizacji są trzy. Stan rządowego programu

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o budowie obwodnic
Minister Adamczyk o budowie obwodnictvn24
wideo 2/6
tvn24Minister Adamczyk o budowie obwodnic (mat. archiwalny)

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w realizacji są trzy obwodnice o łącznej długości 19,9 kilometra i wartości 420 milionów złotych - podała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dodała, że obecnie ogłoszone są 34 postępowania przetargowe. Realizację programu przewidziano na lata 2020-2030.

Drogowcy podkreślili, że w ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km" i "będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś". 

"Dla dziesięciu obwodnic trwają przetargi na realizację, a dla kolejnych 24 szukamy wykonawców dokumentacji projektowej.  Dla dziesięciu obwodnic trwają przetargi na realizację, a dla kolejnych 24 szukamy wykonawców dokumentacji projektowej" - napisano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przetargi na obwodnice w 2021 roku

GDDKiA przekazała, że ogłoszono przetargi na obwodnice o łącznej długości 354,7 km, z czego 87,2 km na realizację i 267,5 km na dokumentację. 

Jak wyjaśnili drogowcy, w grudniu 2020 r. podpisano pierwsze umowy z wykonawcami. "W systemie Projektuj i buduj powstaną obwodnice Lipska (woj. mazowieckie) i Wąchocka (woj. świętokrzyskie), a w systemie tradycyjnym obwodnica Smolajn (woj. warmińsko-mazurskie)" - czytamy w komunikacie.

Dodano w nim, że "od lutego 2020 r. w ramach PB100 oprócz umów na realizację ww. obwodnic (Lipska, Wąchocka i Smolajn), ogłosiliśmy również przetargi na realizację kolejnych.

Oto ogłoszone przetargi w systemie tradycyjnym:

- Brzezia w ciągu DK25 (woj. pomorskie),

Oto przetargi w systemie Projektuj i buduj:

- Pułtuska w ciągu DK61 (woj. mazowieckie),

- Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 (woj. lubuskie),

- Suchowoli i Sztabina w ciągu DK8 (woj. podlaskie),

- Grzymiszewa w ciągu DK72 (woj. wielkopolskie),

- Żodynia w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie),

- Gostynia w ciągu DK12 (woj. wielkopolskie),

- Szczecinka w ciągu DK20 (woj. zachodniopomorskie),

- Gryfina w ciągu DK31 (woj. zachodniopomorskie).

GDDKiA podała, że dla dwóch obwodnic - siedmiokilometrowej Strzelec Krajeńskich oraz ponad pięciokilometrowej Gryfina - wybrano najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę. Z kolei dla obwodnic Żodynia i Szczecinka poznano już oferty i trwa ich analiza.

"Do końca 2021 roku ogłosimy postępowania przetargowe na realizację kolejnych inwestycji. Będą to m.in. obwodnice Dzwoli w ciągu DK74, Strykowa w ciągu DK32 oraz Kostrzyna nad Odrą na DK31" - podkreślono w komunikacie.

Koszt realizacji rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 został oszacowany na blisko 28 mld zł. 

Program Budowy 100 Obwodnicgddkia.gov.pl

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości