Ceny OC będą rosły, jeśli nie zmieni się polityka wysokich odszkodowań

Moto

Kierowco, zapłać mniej za ubezpieczenie. Podpowiadamy, jak to zrobićTVN Turbo
wideo 2/5

Ubezpieczyciele zostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego wzrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań i zakres odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych - powiedział Paweł Sawicki, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Komisji Nadzoru Finansowego.

Każdorazowe rozszerzenie zakresu odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń oraz zwiększenie wysokości wypłacanych odszkodowań i zadośćuczynień bezpośrednio wpływa na wzrost cen obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Paweł Sawicki.

Wzrost cen OC

Według niego, ceny będą rosły, jeżeli będą zwiększane wysokość odszkodowań i zakres odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych. Podkreślił, że w ostatnim czasie zmiany przepisów prawa i pewne orzeczenia sądowe spowodowały, że zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń się zwiększył i że zakłady zostały zobowiązane do wypłaty wyższych odszkodowań.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy wynik techniczny z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wśród zakładów ubezpieczeń był ujemny. - Te wyniki w latach 2015 i 2016 sięgały 1,1 mld zł tego ujemnego wyniku technicznego, co oznaczało, że płacone składki nie pokrywają wszystkich kosztów związanych z wypłatą ubezpieczeń w tym zakresie - powiedział Skiba. Wyjaśnił, że Komisja Nadzoru Finansowego wezwała we wrześniu 2015 roku ubezpieczycieli do prawidłowego ustalania składki, tak aby wynik techniczny był zbilansowany, aby skorygować to, co się działo w ostatnich latach. - W wyniku tego wezwania firmy ubezpieczeniowe zaczęły podnosić stawki - dodał Skiba. Poinformował też, że tempo wzrostu składek w I kw. 2016 roku wyniosło 6 proc., w II kw. prawie 11 proc., w III kw. prawie 20 proc., na koniec 2016 roku, w ujęciu rok do roku stawki ubezpieczenia OC wzrosły średnio prawie o 29 proc. Sawicki podkreślił, że wynik techniczny ubezpieczycieli z ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w tym roku dodatni. - Mamy najświeższe dane dotyczące wyniku technicznego. Po raz pierwszy od długiego czasu wynik jest pozytywny i w I kw. tego roku wyniósł 85 mln zł. Dobrze, że wynik jest dodatni, to pierwszy taki odczyt tego wskaźnika i sytuacja w tym zakresie będzie przez KNF monitorowana – powiedział Sawicki. Dodał, że w ubiegłym roku za ten sam okres wynik wyniósł minus 315 mln zł.

Autor: KN / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock