Moto

Wbili łopatę pod fabrykę Mercedesa w Jaworze. "Budujemy polsko-niemiecką jakość"

Moto

[object Object]
Morawiecki: cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markętvn24
wideo 2/8

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz. Inwestycja warta jest około 500 mln euro. W fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. Około 20 procent z tej liczby to będą stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji. Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

Pierwszy zakład Mercedesa

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor. To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego na terenie przyszłej fabryki wzięli udział m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.

Pierwsze silniki za rok?

- Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę, polsko-niemiecką jakość i stąd wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy - ale od czegoś trzeba zacząć - zrobione w Polsce, made in Poland - mówił Morawiecki podczas uroczystości. - Duże podziękowanie za to zaufanie, którym państwo nas obdarzyli - dodał. Wicepremier dodał, że być może już za rok pierwsze silniki będą wywożone z fabryki w Jaworze. Wyrażał nadzieję, że budowa fabryki "to początek wielkiej historii". Przyznał, że przemysł motoryzacyjny jest obecnie, w XXI wieku, na pewnym "zakręcie", ale nie boi się "wchodzić w ten zakręt z takim partnerem jak Daimler-Benz". - Wierzę, że razem odkryjemy przyszłość sektora motoryzacyjnego i będziemy budować dla obopólnej korzyści, win-win, dla Mercedesa i dla Polski - mówił.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości