Presja na mandaty. Komendant się wygadał czy źle go zrozumiano?

To przykład, jak policja, zanim zacznie karać, najpierw poucza. Łódź: akcja kontroli ustawienia świateł | Materiał Faktów TVN 20.11.2016tvn24

W policji jest odgórna presja na karanie mandatami i odchodzenie od pouczeń – miał publicznie przyznać jeden z komendantów powiatowych. Policja oficjalnie zaprzecza i mówi, że wypowiedź została wyrwana z kontekstu. Podkreśla też, że w tym roku wystawi mniej mandatów niż w latach poprzednich.

Komendant powiatowy policji w Oleśnicy inspektor Robert Wodejko byłby pierwszym oficerem, który publicznie potwierdził istnienie odgórnych zaleceń, aby możliwie najczęściej karać za wykroczenia mandatami, a możliwie jak najmniej pouczać sprawców. Byłby, gdyby jego wypowiedź nie została zdementowana jako "wyjęta z kontekstu".

"Pouczeniami porządku się nie zrobi"

Inspektor Wodejko składał sprawozdanie z działalności podległej sobie jednostki na sesji Rady Miejskiej Oleśnicy 25 listopada. Poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku oleśnicka policja nałożyła o 2087 mandatów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co stanowi znaczący wzrost, bo aż o około 25 procent.

Według miejscowego internetowego serwisu informacyjnego MojaOlesnica.pl ten wzrost liczby mandatów komendant uzasadnił słowami:

"Pouczeń będzie mniej i ten trend będzie malał. Są zalecenia odgórne, że pouczeniami, zaleceniami porządku się nie zrobi."

O słowa powiatowego komendanta policji o "odgórnych zaleceniach" zapytaliśmy w Komendzie Głównej. Rzecznik szefa polskiej policji mł. insp. Mariusz Ciarka stanowczo dementuje te rewelacje.

- Jeżeli jakiś przełożony wymaga od policjantów, aby wystawiali jak najwięcej mandatów, bo takie są odgórne zalecenia, to wprowadza tych policjantów w błąd - stanowczo oświadczył insp. Ciarka w rozmowie z tvn24.pl.

Oficer prasowa tłumaczy myśl komendanta

Także Komenda Powiatowa w Oleśnicy wypowiada się w takim tonie. Dziś wydała komunikat, w którym stwierdziła że słowa komendanta Wodejki zostały "wyjęte z kontekstu podczas omawiania w szerszym zakresie obszaru dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Na czym polegało wyjęcie z kontekstu słów komendanta z Oleśnicy? Zainteresowany nie wypowiada się w tej sprawie. Jego oficer prasowa st. sierż. Aleksandra Pieprzycka tłumaczy, że kontekst jest następujący: wzrost liczby wystawionych mandatów w powiecie oleśnickim wynika z odgórnych zaleceń tylko pośrednio.

- Odgórnie narzucane są ogólne kierunki działań, jednak ich realizacja należy już do nas. Jeżeli wykonujemy polecenie o konieczności zwiększenia liczby patroli, to naturalną konsekwencją jest wzrost liczby ujawnionych wykroczeń. Nie ma jednak presji z góry, żeby było konkretnie więcej mandatów. Policjant za każdym razem indywidualnie ocenia, który czyn zasługuje na grzywnę, a który na pouczenie - tłumaczy sierż. Pieprzycka.

Presja na mandaty?

W przestrzeni publicznej od czasu do czasu pojawiają się doniesienia, według których na policjantów wywierana jest presja przez przełożonych, żeby nakładali jak najwięcej mandatów.

Pod koniec 2012 roku szerokim echem odbił się założony z góry na cały rok 2013 plan rządu, aby ściągnąć z kierowców w postaci mandatów 1,5 miliarda złotych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby fotoradarów. Po ujawnieniu tego faktu ministrowie zaczęli zapewniać, że chodzi o bezpieczeństwo, a nie o pieniądze. Ostatecznie rząd pogodził się z tym, że plan nie został wykonany.

Trzy lata temu "Gazeta Pomorska" opublikowała nagranie, w którym naczelnik drogówki z Torunia w wulgarnych słowach wyznaczał podwładnym limity, ile mają dziennie wystawić mandatów. Po ujawnieniu tego nagrania naczelnik zrezygnował ze służby.

W tym roku zaś, 16 listopada, został opublikowany raport NIK o działaniach policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych. W dokumencie tym znalazło się stwierdzenie, że "większość ankietowanych policjantów pionu ruchu drogowego [twierdzi, że] liczba wystawionych mandatów ma wpływ na ocenę pełnionej służby przez przełożonych (tj. w myśl zasady im więcej, tym lepiej)".

Policja: nie ma limitów mandatów, które trzeba wykonać

- Ani Komenda Główna Policji, ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydało żadnej odgórnej instrukcji ani minimalnych limitów mandatów, jakie mają wystawiać policjanci - zapewnia rzecznik KGP Mariusz Ciarka. - Co najmniej równie ważne jak karanie jest zapobieganie wykroczeniom i uświadamianie zagrożeń uczestnikom ruchu drogowego. Nie znaczy to jednak, że policjanci będą pobłażać sprawcom wykroczeń, którzy stworzyli zagrożenie na drodze, albo wręcz doprowadzili do kolizji. Oni będą karani bez żadnego pobłażania - dodaje.

Na poparcie swych słów rzecznik KGP podaje liczby. O ile w 2014 i 2015 roku liczba mandatów wystawionych przez policję wynosiła około 5 milionów rocznie, o tyle w tym roku Komenda Główna szacuje, że mandatów tych będzie między 4 a 5 mln, ale na pewno poniżej pięciu.

Zieliński: dużo mandatów to mało wypadków

Jednak mimo zapewnień rzecznika KGP, że represyjna polityka wobec sprawców wykroczeń nie jest celem policji, to nadzorujący policję wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński udowadniał niedawno posłom, że karanie ma sens, bo im większa liczba mandatów, tym mniej notuje się wypadków.

Chodziło o przechodzenie na czerwonym świetle. Trzech posłów z klubu Kukiz '15 sugerowało rządowi, że pieszy, o ile nie stwarza zagrożenia, powinien móc bezkarnie przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle. Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował posłów, że są w błędzie.

"Istnieje wyraźna korelacja między liczbą mandatów karnych nakładanych na pieszych wchodzących na jezdnię przy czerwonym świetle a liczbą wypadków drogowych spowodowanych przez nich w takich okolicznościach" - dowodził wiceminister Zieliński i przedstawił zestawienie pokazujące, że liczba mandatów za przechodzenie na czerwonym świetle od pięciu lat stale rośnie, zaś liczba wypadków konsekwentnie maleje.

Mniejsze plany w budżecie

Co ciekawe, mimo że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostrzega korzystny wpływ wzrostu liczby mandatów na zmniejszanie się liczby wypadków, to Ministerstwo Finansów planuje w przyszłym roku znaczący spadek dochodów z kar płaconych przez uczestników ruchu drogowego - choć trzeba podkreślić, że nie chodzi tu jedynie o sprawy związane z przechodzeniem na czerwonym świetle.

O ile w tym roku mandaty mają przynieść państwu dochody w wysokości 680 mln zł, o tyle w przyszłym - zaledwie 500 milionów. Przy czym, jak zaznacza wiceminister finansów Hanna Majszczyk, jest to prognoza, a nie plan, który koniecznie trzeba wykonać.

"Faktyczna realizacja dochodów (...) nie jest determinowana i wyznaczana planem, ale zdarzeniami, które muszą zaistnieć i które wynikają z odrębnych podstaw prawnych" - czytamy w piśmie wiceminister Majszczyk.

Autor: jp/bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP