TVN24 Biznes | Moto

Czterysta milionów na poprawę bezpieczeństwa na drogach. "Ogromna szansa, którą musimy wykorzystać"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe zasady na przejściach dla pieszych
Nowe zasady na przejściach dla pieszychKGP
wideo 2/5
KGPNowe zasady na przejściach dla pieszych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w tym roku zrealizować 684 zadania z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID). Ich wartość wynosi około 400 milionów złotych. Najwięcej zadań na liście na 2021 rok ujętych zostało w województwach małopolskim i wielkopolskim.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że priorytetowym obszarem w ramach PBID jest bezpieczeństwo przejść dla pieszych. Na ten cel zostanie przeznaczone w latach 2022-2024 ok. 1,1 mln zł, czyli 44 proc. budżetu programu. Ma to pozwolić na realizację prawie 11,6 tys. zadań związanych z przejściami dla pieszych.

"Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej to wielkie wyzwanie, ale i ogromna szansa, którą musimy wykorzystać. Program priorytetowo podchodzi do kwestii oświetlania i doświetlania przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów i przystanków transportu zbiorowego" – powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Pozostałe zadania, poza przejściami dla pieszych, obejmują m.in. budowę chodników i ścieżek rowerowych, budowę zatok autobusowych z peronami, skrzyżowań i kładek dla pieszych. Przeprowadzona zostanie również m.in. korekta łuków i likwidacja zastoisk wód na jezdniach. Uporządkowane ma zostać też parkowanie pojazdów wzdłuż dróg krajowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezpieczeństwo przejść dla pieszych

Najwięcej zadań na liście na 2021 rok ujętych zostało w województwach małopolskim (183) i wielkopolskim (151). Małopolska jest również na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o środki, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na realizację zadań - 83,4 mln zł. Ponad 63 mln zł trafią na zadania realizowane w ramach PBID w województwie lubuskim. Niemal 55 mln zł to koszt zadań w województwie łódzkim, a 48,5 mln zł w Wielkopolsce.

Drogowcy przekazali, że do tej pory do realizacji w ramach PBID skierowano łącznie 215 inwestycji, które posiadają finansowanie w 2021 roku. "Dla 45 inwestycji zostały już podpisane umowy na roboty. Dla kolejnych 22 inwestycji trwają procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót" - czytamy.

Liczba zadań jakie będą zrealizowane w 2021 roku w poszczególnych oddziałach GDDKiAGDDKiA

Łącznie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg krajowych w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 zostanie przeznaczone 2,5 mld zł. Jak wskazano, środki będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego, czyli funduszu celowego utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Według GDDKiA "jest to pierwszy samodzielny program wieloletni z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę".

"W finansowanie zadań objętych Programem włączyć się mogą również władze samorządowe" - dodano.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości