Moto

Za takie obniżanie składek OC możesz trafić za kratki. Problemy niektórych kierowców

Moto

Część kierowców nielegalnie wykorzystuje ubezpieczenie komisowe
Część kierowców nielegalnie wykorzystuje ubezpieczenie komisoweTVN Turbo
wideo 2/4

Masz krótkoterminowe OC, chociaż nie handlujesz samochodami? Możesz mieć kłopoty. Urzędnicy biorą pod lupę kilkaset tysięcy umów, a wszystko przez sprytny, choć nielegalny sposób oszczędzania na OC. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Teoretycznie ubezpieczenie komisowe, to rozwiązanie dla handlarzy samochodów. Z uwagi na wysokie ceny OC, z tego rozwiązania zaczęli jednak korzystać także kierowcy z bogatą historią szkód ubezpieczeniowych.

- W momencie kiedy pojawiły się bardzo ostre podwyżki cen w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym, część klientów, czy agentów wpadła na pomysł, że można wykorzystywać polisy komisowe dla obniżenia składek - wskazuje Marcin Broda z "Miesięcznika Ubezpieczeniowego".

Pod lupą urzędników

Kierowców wykorzystujących nielegalny sposób na obniżenie składek zaczęło lawinowo przybywać. Dlatego wykaz ubezpieczonych w ten sposób samochodów trafił pod lupę urzędników.

- Po przeanalizowaniu tych wykazów, które zawierają kilkaset tysięcy takich umów urząd będzie mógł stwierdzić jaka jest skala potencjalnych nieprawidłowości i podjąć stosowne działania nadzorcze przewidziane przepisami prawa wobec zakładów ubezpieczeń - mówi Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego.

Przykre konsekwencje za niezgodne z prawem zawieranie umów mogą spotkać także kierowców i agentów ubezpieczeniowych. - Klient, który składał podpis pod taką polisą, poświadczał nieprawdę, a najczęściej agent ubezpieczeniowy, który takie oświadczenie od klienta przyjmował doskonale wiedział, że jest to nieprawda, więc być może on również popełniał przestępstwo - wskazuje Marcin Broda.

Za poświadczenie nieprawdy grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Autor: mb//sta / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości