TVN24 Biznes | Moto

250 tysięcy aut nie trafi na rynek. Niedobory uderzają w branżę motoryzacyjną

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Ładowarki do samochodów elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboŁadowarki do samochodów elektrycznych w Polsce

W Czechach zostanie wyprodukowane 250 tysięcy mniej aut z powodu globalnego niedoboru chipów - informuje Reuters. Jak podaje czeskie stowarzyszenie producentów samochodów, sektor motoryzacyjny straci na tym aż 200 miliardów koron (9,14 miliarda dolarów).

Organizacja podaje, że krajowa produkcja samochodów osobowych spadła we wrześniu o 53,1 proc. rok do roku do 56 157 aut.

Producenci aut podkreślają, że kryzys związany z niedoborem chipów może być dużo poważniejszy niż ten związany z pandemią i zamknięciem gospodarek. Wzywają rząd do wprowadzenia pakietów pomocowych dla firm, które muszą wprowadzić zastój w produkcji.

Czechy. Niedobór chipów uderza w branżę motoryzacyjną

"Już w sierpniu widoczny był wpływ niedoborów na produkcję, statystyki z września tylko potwierdzają ten negatywny trend" - piszą producenci.

Największy producent w kraju, należąca do Volskwagena Skoda Auto, zapowiedział, że znacznie ograniczy lub zamknie produkcję w swoich czeskich zakładach od przyszłego tygodnia. Przerwy w produkcji mogą potrwać nawet do końca roku. 

Sektor motoryzacyjny jest kluczowy dla wysoce uprzemysłowionej czeskiej gospodarki. Pracuje w nim aż 180 000 pracowników.

Branża szacuje, że 120 miliardów koron stracą producenci samochodów, a pozostałe 80 - dostawcy części. Łączne potencjalne straty w wysokości 200 mld koron to ogromny cios dla sektora.

Pozostali producenci samochodów mający fabryki w Czechach to Hyundai oraz Toyota.

Kryzys na rynku półprzewodników. "Największy od dekad". DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości