Coraz mniej skradzionych samochodów. Ale rośnie nowa plaga

Moto

TVN TurboKradzieże samochodów. Jest lepiej czy gorzej?

Z roku na rok ginie coraz mniej samochodów. Statystyki wykrywalności tego typu przestępstw też się zmieniły - niestety na gorsze. Prawdziwą plagą są też próby wyłudzenia odszkodowania. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

Z policyjnych statystyk wynika jasno: liczba kradzieży samochodów w Polsce sukcesywnie spada. W 2016 r. policja stwierdziła ich 11,5 tys., podczas gdy w 2000 r. blisko 70 tys. Najwięcej kradzieży zgłoszono w 2016 r. na Mazowszu, a najmniej na Opolszczyźnie.

- Coraz ciężej jest taki samochód zalegalizować. Nie dość, że dokumenty zawierają coraz lepsze zabezpieczenia, to nasze bazy są coraz lepsze - mówi Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

- Najczęściej te samochody trafiają do dziupli. - Są tam rozbierane i sprzedawane na części - wyjaśnia.

Mimo to zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiali reporterzy TVN Turbo, kradzież samochodu jest dziś o wiele łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. I to wszystko dzięki technologii.

Ze statystyk wynika, że coraz większym problemem są samochody znikające w celu wyłudzenia odszkodowania. Z oficjalnych danych wynika, że to 10 procent wszystkich kradzieży. Ale policja szacuje, że takie przypadki mogą stanowić nawet 1/3 wszystkich zgłoszeń.

Oglądaj "Raport" w TVN Turbo od poniedziałku do piątku o 18.00.

Autor: gry / Źródło: TVN Turbo, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock