Moto

Zaostrza się walka z oszustami. Już niedługo policjanci będą sprawdzać liczniki

Moto

Policyjne kontrole liczników niemal przy każdej okazji
TVN TurboPolicyjne kontrole liczników niemal przy każdej okazji

Wciąż dość często można spotkać na polskich drogach samochody, którym cofnięto licznik. Od 7 listopada w walce z tym procederem mają pomóc kontrole mierników dokonywane przez policjantów. Materiał "Raportu" w TVN Turbo.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Cofanie liczników ma na celu podbicie ceny sprzedawanego auta. Tego typu działania nie należą z Polsce do rzadkości. W maju weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za zmiany wskazań stanu licznika.

Od 7 listopada w walce z oszustami ma pomóc policja - tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dodatkowe kontrole

- To nie jest lot w kosmos, by musiało się tym zajmować 25 różnych instytucji - uważa Przemysław Szafrański z TVN Turbo.

Stan mierników spisują teraz stacje kontroli pojazdów, ale nie mogą doprowadzić do ukarania kogoś z "przekręconym licznikiem". Być może zmieni się to od nowego roku, wraz z nowelizacją ustawy o ruchu drogowym i nowymi przepisami kodeksu karnego odnośnie drogomierzy.

- Przepisów wykonawczych do tej ustawy jeszcze nie ma - wyjaśnia Kazimierz Zbylut z Warszawskiego Stowarzyszenia Stacji Kontroli Pojazdów.

Obecnie historię oraz przebieg pojazdu można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ale to często za mało. Dodatkowe kontrole policji również mogą nie wystarczyć, zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, a to one najczęściej mają cofane liczniki.

- Powinniśmy taką bazę (danych - red.) zaciągać ze źródła. Jeżeli mamy z Niemiec (auto - red.), to historia z firmy ubezpieczeniowej powinna być do naszego systemu zaciągnięta - tłumaczy Adam Klimek z TVN Turbo.

Autor: red. / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości