Moto

"Późne pomarańczowe". Ci kierowcy najczęściej przejeżdżają na czerwonym świetle

Moto

ShutterstockCi kierowcy najczęściej przejeżdżają na czerwonym świetle

Zaskakujące dane zgromadzone przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) wskazują, że wbrew obiegowej opinii, to nie kierowcy samochodów BMW popełniają najwięcej wykroczeń drogowych. Także polegających na przejeżdżaniu na czerwonym świetle.

Na podstawie danych zebranych przez CANARD w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku obalamy mity i podajemy nieco zaskakującą klasyfikację pierwszych pięciu marek samochodów najczęściej przejeżdżających na „późnopomarańczowym” świetle.

Niechlubne pierwsze miejsce przypadło kierowcom Volkswagena. Aż 7411 z nich przejechało w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku na czerwonym świetle. Dane nie pokazują podziału na modele..

Druga lokata przypadła kierowcom Opla, których aż 5066 dało się upolować rejestratorom CANARD-u w pierwszym półroczu tego roku

Podium zamykają prowadzący Renault. Urządzenia Centrum zarejestrowały 4580 takich kierowców

Przedostatnie miejsce naszego rankingu zajmują kierowcy Mercedesa w liczbie 4372.

Peleton zamykają prowadzący pojazdy auta marki Ford. Kierowców tej marki statystyki CANARD-u ujawniły 4007.

Jak widać z powyższego zestawienia, nie znalazła się w nim żadna marka uznawana powszechnie za sportową.

Należy jednak przyznać, że CANARD prezentuje dane ilościowe (w pierwszym półroczu zarejestrowano 59000 takich wykroczeń). Po polskich drogach porusza się ok. 17 mln aut - w tym sporo takich modeli jak m.in. Opel Astra, Volkswagen Golf, Skoda Octavia.

Zatem statystycznie częściej w kamerach zainstalowanych na naszych drogach przeglądają się wysłużone niemieckie auta niż królowie szos.

Najpopularniejsze marki w Polsce - wyprodukowane po 1995 roku (dane za CEPiK) 1. Opel - 1 236 297 2. Fiat - 1 153 911 3. Volkswagen - 1 130 852 4. Ford - 791 290 5. Renault - 713 905

A takie auta na pewno nie przejechałyby na "późnopomarańczowym" świetle:

Bez kierowcy i pedałów, czyli samochody przyszłości

Autor: jt/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock