Liczniki pod lupą. Więcej informacji w rządowej bazie

Moto

Kary za cofanie liczników. Kto musi się obawiać?TVN24 BiS
wideo 2/2

Kontrolowanie stanu liczników ma być antidotum na ich przekręcanie. Już wkrótce więcej informacji pojawi się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - pisze "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta od 15 marca w życie wchodzi część przepisów noweli rozporządzenia z 13 lutego 2020 roku. "Wprowadził je minister cyfryzacji. Chodzi o zmiany w § 2. Przewidują one wzbogacenie zakresu danych udostępnianych właścicielom pojazdów o ich własnych pojazdach nowymi kategoriami danych" - czytamy w dzienniku.

"Nowela wymienia tu informacje o: wymianie drogomierza oraz dacie i przyczynie jego wymiany. Na tym nie koniec. Do CEPiK wpisywana też będzie data dokonania odczytu wskazania drogomierza po wymianie czy wartość jego odczytu wraz z jednostką miary, a w razie braku możliwości odczytu – rodzaj stwierdzonej nieprawidłowości. W CEPiK pojawią się także informacje o wyniku: odczytu wskazania drogomierza czy daty i godziny wprowadzenia danych oraz numeru dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu wskazania drogomierza" - informuje gazeta.

Dziennik wskazuje także, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pojawi się też kod rozpoznawczy stacji kontroli pojazdów oraz informacja o wydaniu dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu wskazania drogomierza. "W § 2 dostosowano również przepis przewidujący brak możliwości odczytu i odnotowanie w takim przypadku rodzaju stwierdzonej nieprawidłowości. Dane dotyczące tej nieprawidłowości zostaną udostępnione w usłudze" - czytamy.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo