TVN24 Biznes | Moto

Złe wieści dla kierowców. Wyjazdy na majówkę będą droższe

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Grabiec: prezes Glapiński zauważył, że rośnie inflacja, kiedy kopnęła go w plecy
Grabiec: prezes Glapiński zauważył, że rośnie inflacja, kiedy kopnęła go w plecyTVN24
wideo 2/5
TVN24Grabiec: prezes Glapiński zauważył, że rośnie inflacja, kiedy kopnęła go w plecy

Podczas zbliżającej się majówki właściciele stacji paliw mogą zdecydować się na wprowadzenie podwyżek po tym, jak ceny paliwa w hurcie w ostatnich dniach wzrosły - uważają analitycy e-petrol. Podwyżek spodziewają się również przedstawiciele Biura Maklerskiego Reflex. Według e-petrol w przypadku popularnej benzyny 95 średnia cena ogólnopolska powinna kształtować się w przedziale 6,47-6,59 złotego za litr.

"Jeśli właściciele stacji paliw zdecydują się w najbliższych dniach na wprowadzenie do cen detalicznych podwyżki wynikającej ze zmian cen w hurcie oraz dodatkowo zwiększą choć minimalnie swoje marże na oleju napędowym, to już w najbliższy weekend kierowcy podjeżdżający na stację, aby zatankować będą musieli spodziewać się nowych cenników" - napisano w raporcie.

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że za nami kolejny tydzień podwyżek cen na stacjach, choć nieco mniejszych w porównaniu do ubiegłego tygodnia. "Planujący wyjazdy na majowy weekend muszą być jednak przygotowani, że powrót w weekendu może być jeszcze droższy. Ostatniego wzrostu cen nie dało się uniknąć ze względu na ponowny wzrost hurtowych cen paliw. Do tego z kolei doszło z powodu osłabienia złotego wobec dolara amerykańskiego i droższej ropy" - wskazali.

USD/PLN

Analitycy BM Reflex podkreślili, że przy obecnym poziomie cen "rachunki za tankowanie będą zdecydowanie wyższe niż przed rokiem". Z ich wyliczeń wynika, że tankujący benzyny zapłacą o 24 proc. więcej, olej napędowy o 41 proc. i rekordowo drożej, bo aż o 48 proc. tankujący LPG. 

Ceny paliw. Prognozy ekspertów

Jak informują analitycy e-petrol, ceny najpopularniejszej benzyny 95 w rafineriach wzrosły na przestrzeni tygodnia o 6,19 proc., co przełożyło się na podwyżkę o 364,80 zł na 1000 l. W przypadku olejów napędowego i opałowego wzrosty wynosiły od 4,9 proc. do 7,86 proc., co dało zwyżkę odpowiednio o 325 zł na dieslu i o 411,80 zł/1000 l w przypadku oleju opałowego.

Według e-petrol w przypadku popularnej benzyny 95 średnia cena ogólnopolska powinna kształtować się w przedziale 6,47-6,59 zł za litr. Diesel może kosztować od 7,21 do 7,37 zł za litr. W przypadku autogazu ceny najprawdopodobniej zmienią się tylko minimalnie i powinny najczęściej mieścić się w przedziale 3,62-3,73 za litr.

Analitycy BM Reflex wskazali, że grupa kierowców tankujących autogaz "musi być przygotowana, że w najbliższym czasie ceny LPG mogą jeszcze bardziej rosnąć". "Z trudnościami na rynku autogazu kierowcy mogą się zmierzyć już niedługo. Wpisanie na tzw. listę sankcyjną czołowego importera LPG z Rosji. Zastąpienie takich ilości gazem z innych kierunków, będzie się wiązało z wyższymi kosztami i będzie oznaczało wyższe ceny autogazu przy dystrybutorze. Nie wykluczone, że już w przyszłym tygodniu podwyżki staną się faktem, a ceny zaczną zmierzać w kierunku 4,00 zł/l" - prognozują analitycy.

Z obliczeń e-petrol wynika, że referencyjna marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 roku średnio 20 grosze, a na oleju napędowym 14 groszy. W marcu marża detaliczna na benzynie kształtowała się na poziomie 35 groszy na litrze, a w kwietniu spadła i wyniosła 12 groszy. W przypadku oleju napędowego średnia marża spadła z 37 groszy w marcu do 7 groszy w kwietniu. W ostatnim tygodniu kwietnia marża detaliczna wynosiła na benzynie 95 około 14 groszy, a na dieslu sprzedawcy zarabiali 2 grosze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości