TVN24 Biznes | Moto

"Benzyna nie była tak droga jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że rekord zostanie pobity"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Olechnowicz: Lepiej nie będzie. Oby nie było gorzej, natomiast osiem złotych za litr paliwa będzie w bliskim okresie
Olechnowicz: Lepiej nie będzie. Oby nie było gorzej, natomiast osiem złotych za litr paliwa będzie w bliskim okresieTVN24
wideo 2/5
TVN24Olechnowicz: Lepiej nie będzie. Oby nie było gorzej, natomiast osiem złotych za litr paliwa będzie w bliskim okresie

Ceny benzyny idą w górę. "Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca" - prognozują analitycy e-petrol. Według Biura Maklerskiego Reflex podwyżek powinni spodziewać się również tankujący olej napędowy.

Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że na stacjach paliw w Polsce benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 7,36 zł/l, bezołowiowa 98 - 7,80 zł/l, olej napędowy - 7,08 zł/l, a autogaz - 3,61 zł/l. "Dzisiaj za benzynę 95 oktanową płacimy 2,10 zł/l więcej niż przed rokiem. Olej napędowy jest droższy o 1,88 zł/l, a autogaz o 1,23 zł/l" - zwrócili uwagę analitycy.

Ich zdaniem to jednak nie koniec wzrostów. "Ceny benzyny rosną już kolejny tydzień z rzędu, ale aktualne poziomy cen nie są jeszcze najwyższymi, jakie będziemy w kolejnych tygodniach notować na krajowym rynku paliw. Przełom maja i czerwca może przynieść kolejne rekordy, a wszystko za sprawą rosnących cen benzyny na rynkach światowych z powodu niskiego poziomu zapasów i rosnącego popytu" - wskazali analitycy BM Reflex.

Poprawienia rekordu spodziewają się również analitycy e-petrol. "Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca" - czytamy w piątkowym raporcie.

Analitycy zwrócili uwagę, że w odwrotnym kierunku poruszały się ceny oleju napędowego, które spadały niemal przez cały maj. "W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 groszy i średnio w Polsce kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 groszy do poziomu 3,62 zł/l" - zauważono. W ocenie e-petrol "jednak na początku czerwca więcej za tankowanie znów zapłacą wszyscy kierowcy".

"Po dość spokojnym tygodniu najbliższe dni mogą ponownie przynieść zwyżki cen rzędu 20-25 groszy na litrze benzyny i około 10-15 groszy na litrze oleju napędowego. Wszystko wskazuje na to, że ceny oleju napędowego, które na niektórych stacjach w środę i czwartek spadły do poziomu 6,95-6,99 zł/l nie pozostaną na długo" - wtórują przedstawiciele BM Reflex.

Hurtowe ceny paliw rosną

"Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej. Benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec i coraz mocniej odczuwają to kierowcy przy dystrybutorach" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Jak zauważyli, krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa. "Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 zł droższy niż w ubiegły piątek" - podał e-petrol.pl.

Dodano, że na przestrzeni mijającego tygodnia podrożał też olej napędowy, którego średnia cena wzrosła o 182,20 zł i wynosi dzisiaj 6696,80 zł/m sześc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości