Moto

Dobre informacje dla kierowców

Moto

Zmiany dla kierowców. Nowe tablice rejestracyjne mają wyeliminować sporo problemówTVN Turbo
wideo 2/4

Analitycy w najbliższych dniach oczekują obniżek cen paliw na stacjach. Według BM Reflex, w przyszłym tygodniu za litr paliwa powinniśmy zapłacić średnio blisko 5 groszy mniej niż obecnie.

Średnie ceny paliw na stacjach w tym tygodniu ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,14 złotego za litr, bezołowiowej 98 - 5,45 złotego za litr, oleju napędowego - 5,06 złotego za litr i autogazu 2,03 złotego za litr.

Ceny paliw

BM Reflex podaje, że "średnie ceny paliw w tym tygodniu spadają o około 2–3 grosze na litrze, jednak, w zależności od dystrybutora, ceny pozostawały jeszcze bez zmian lub spadały o około 5 groszy na litrze". "Wprowadzenie obniżek na części, zwłaszcza tańszych stacji oznacza że benzynę czy olej napędowy możemy kupić w cenach poniżej 4,90 złotego za litr" - wskazali.

Według ich prognozy, w przyszłym tygodniu za paliwa na stacji powinniśmy zapłacić średnio około 5 groszy mniej niż obecnie. W najbliższych dniach obniżek cen detalicznych oczekują również analitycy portalu E-petrol.

Jak napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol, wskutek międzynarodowej obniżki cen surowca i paliw gotowych, polskie rafinerie konsekwentnie obniżają ceny paliw dla odbiorców. Zgodnie z ich prognozą, w okresie między 12 a 18 sierpnia średnia cena benzyny 98-oktanowej wyniesie 5,39-5,49 złotego za litr, benzyny 95-oktanowej 5,10-5,19 złotego za litr, a oleju napędowego 5,00-5,11 złotego za litr. Przewidują także dalszy ciąg tendencji spadkowych dla autogazu, "którego cena może ulokować się w przedziale 1,97-2,04 złotego za litr". Analitycy dostrzegają także duże zróżnicowanie na rynku detalicznym. Zwracają uwagę, że "różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych paliw sięgają odpowiednio: 43 i 36 groszy na litrze Pb i diesla oraz około 49 groszy na litrze autogazu". Z kolei różnice między cenami w poszczególnych regionach kraju wynoszą 12-13 groszy na litrze benzyny, 14 groszy na litrze oleju napędowego i 16 groszy na litrze autogazu.

Przyczyny

E-petrol jako przyczynę obniżek na rynku hurtowym podaje wpływ chińsko-amerykańskiej wojny celnej na rynek paliw w mijającym tygodniu. Ponadto, złożyła się na nią zmiana w odczycie o poziomie zapasów w USA. Portal poinformował, że pokazała ona wynik na poziomie 2,39 miliona baryłek na plusie, podczas gdy oczekiwano spadku o 2,85 miliona baryłek. "Taka zmiana nie mogła pozostać niezauważona przez rynki i doprowadziła do obniżki cen ropy Brent do poziomu nienotowanego od stycznia tego roku" - ocenili analitycy.

Natomiast BM Reflex poinformował, że w trakcie zaplanowanego na 12 września spotkania Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC), OPEC i jego sojusznicy "dokonają aktualnej oceny rynkowych fundamentów i zastanowią się nad działaniami zmierzającymi do przywrócenia równowagi rynkowej oraz powstrzymania spadków cen ropy naftowej". Według prognozy analityków "czeka nas miesiąc spekulacji o tym, jakie dalsze kroki podejmą producenci ropy naftowej i czy skala redukcji wydobycia zostanie pogłębiona".

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock