TVN24 Biznes | Moto

Ceny na stacjach paliw. Bez perspektyw na obniżki

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Rosnące ceny paliw
Rosnące ceny paliwTVN24
wideo 2/11
TVN24Rosnące ceny paliw

Rekordowe ceny paliw w hurcie i drożejąca ropa - to główne przyczyny tego, że w najbliższym czasie nie ma szans na spadek cen paliw na stacjach benzynowych. Analitycy z Biura Maklerskiego Reflex piszą w swoim raporcie o optymizmie, bo wyczekiwane obniżki mogą pojawić się w perspektywie dwóch tygodni. Jednak dodają - będziemy mogli je obserwować na nielicznych stacjach.

Według portalu e-petrol.pl, spadek cen na rynku hurtowym będzie mieć raczej krótkotrwały charakter i jego skala jest zbyt mała, aby na stacjach pojawiły się obniżki. Na horyzoncie cały czas nie widać szans na odwrócenie zwyżkowej tendencji - ocenia portal.

Według Biura Maklerskiego Reflex, spadek w hurcie pozwala z lekkim optymizmem spojrzeć w przyszłość. Przynajmniej w perspektywie najbliższych dwóch tygodni nie powinniśmy obserwować podwyżek cen paliw, a na części stacji obserwujemy już pierwsze obniżki - wskazuje biuro.

Ceny na stacjach w przyszłym tygodniu

Według prognoz e-petrol.pl, średnie ceny w przyszłym tygodniu powinny zawierać się w przedziale 5,63-5,74 zł za litr benzyny 95, 5,37-5,48 zł za litr oleju napędowego oraz 2,50-2,60 zł za litr autogazu.

Analitycy wskazują, że problemy z importem autogazu skutkują bardzo silnym wzrostem cen tego paliwa. Według szacunków BM Reflex litr autogazu podrożał w tydzień średnio o 17 groszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rynek ropy na świecie

W przyszłym tygodniu nie ma szans na spadek cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy. Wskazują na rekordowe ceny paliw w hurcie oraz na systematycznie drożejącą na rynkach ropę.

Jak wskazuje portal e-petrol.pl, podwyżki cen w rafineriach znajdują odzwierciedlenie na pylonach stacji benzynowych, a ceny hurtowe są bardzo blisko tegorocznych rekordów. W ciągu siedmiu miesięcy benzyny podrożały w polskich rafineriach o ponad 30 proc., a olej napędowy o blisko 20 proc. - przypomina portal.

W ocenie BM Reflex w drugiej połowie lipca wyhamowały podwyżki cen benzyn i oleju napędowego, jednak ceny autogazu rosły dynamicznie. Reflex zauważa, że ubiegłotygodniowy spadek cen w hurcie został w całości zrównoważony ostatnimi podwyżkami, co oddala szansę na tańsze paliwa.

Według BM Reflex, w przyszłym tygodniu prawdopodobieństwo gwałtownych zmian cen benzyn i diesla jest małe. W przypadku LPG cena może wzrosnąć w granicach 5 groszy na litrze.

Portal e-petrol.pl przewiduje średnią cenę benzyny 95 w przedziale 5,70-5,81 zł za litr, średnią cenę oleju napędowego pomiędzy 5,40, a 5,51 zł za litr. Autogaz średnio powinien kosztować w granicach 2,69-2,76 zł za litr.

ROPA (BRENT)

Jak przypomina portal, przyczyną wzrostu cen LPG są sankcje nałożone na białoruskie firmy, które były uczestnikami logistyki gazu płynnego trafiającego z Rosji do Polski. Próby znalezienia innych dróg dostaw są czasochłonne, a towar nimi przychodzący - odczuwalnie droższy. E-petrol.pl podkreśla, że drożeje nie tylko autogaz, ale i propan - ważny dla celów grzewczych i przemysłowych.

Jak z kolei zauważa BM Reflex, na rynku ropy naftowej mijający tydzień przyniósł systematyczny wzrost cen ropy do poziomu 76 dol. za baryłkę Brent. Biuro przypomina, że od 1 sierpnia OPEC zwiększy każdego miesiąca wydobycie ropy o 0,4 mln baryłek dziennie, co zmniejsza obawy o podaż ropy w nadchodzących miesiącach.

ROPA (WTI)

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości