TVN24 Biznes | Moto

Ruszyła rozbudowa S11. "Połączy Środkowe Pomorze z południem Polski"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Ponad 50 tysięcy przekroczeń prędkości na A1
Ponad 50 tysięcy przekroczeń prędkości na A1TVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboPonad 50 tysięcy przekroczeń prędkości na A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o rozpoczęciu budowy obwodnicy Olesna w ciągu S11. Zakładany łączny koszt 25 km obwodnicy to 667 milionów złotych. Nowy odcinek drogi będzie częścią trasy ekspresowej S11 łączącej Górny Śląsk z Pomorzem Zachodnim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Pierwsze prace przy budowie obwodnicy Olesna rozpoczęto w 2017 roku. Celem inwestycji, obejmującej m.in. budowę blisko 25 km drogi w ciągu ekspresowej S11, jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego i poprawę szlaku komunikacyjnego łączącego Górny Śląsk z Pomorzem.

"Pracujemy nad kolejnymi odcinkami"

- Obwodnica Olesna to pierwszy w województwie opolskim fragment drogi ekspresowej S11, czyli trasy, która połączy Środkowe Pomorze z południem Polski. Dzięki inwestycji mieszkańcy Olesna odetchną od ruchu tranzytowego przebiegającego dziś przez miasto. Dla kierowców nowa obwodnica oznacza większy komfort podróżowania – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad przypomniał, że według planów GDDKiA droga ekspresowa S11 będzie miała blisko 500 km długości i połączy porty województwa zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

- Pracujemy nad kolejnymi odcinkami. W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r. - powiedział Tomasz Żuchowski.

Nowa droga

Początek przebiegu nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki.

Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu i na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach inwestycji mają powstać 24 obiekty mostowe, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej odpowiednio około 135 m oraz 126 m. Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej.

Zdaniem drogowców, nowa trasa zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc nowoczesne drogowe połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie S11 oraz w województwie opolskim.

Obwodnica OlesnaGDDKiA

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości