TVN24 Biznes | Moto

Ministerstwo chce zawiesić zakaz ruchu dla części pojazdów. Jest projekt

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady i drogi szybkiego ruchu pustoszeją
Autostrady i drogi szybkiego ruchu pustoszejąTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźAutostrady i drogi szybkiego ruchu pustoszeją

Ministerstwo Infrastruktury chce zawiesić zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych w najbliższą środę, czyli w dniu poprzedzającym Boże Ciało. "Obecnie nie występuje ustawowa przesłanka zapewnienie bezpieczeństwa ruchu w okresie zwiększonego natężenia ruchu pojazdów osobowych" - czytamy w uzasadnieniu.

Pojazdy i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton są objęte zakazem ruchu na drogach na obszarze całego kraju. Zakaz obowiązuje od godziny 18.00 do godziny 22.00 w dzień poprzedzający Święto Bożego Ciała. W tym roku zakaz przypada na najbliższą środę - 10 czerwca. Firmie transportowej za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości nawet 3500 złotych.

Teraz ma się to jednak zmienić. Z informacji opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji wynika, że projekt rozporządzenia, przygotowany przez MI, został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych.

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Zakaz dla ciężarówek

"W związku z wprowadzonym w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2 (...), wynika potrzeba zawieszenia obowiązywania wprowadzonych rozporządzeniem zmienianym okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach" - wskazał resort.

"Z powodu zagrożenia epidemicznego wprowadzony został szereg zakazów dotyczących przemieszczania się obywateli. Z tego względu zaobserwowano zmniejszenie natężenia ruchu na polskich drogach. Obecnie nie występuje ustawowa przesłanka określona w art. 10 ust. 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, tj. zapewnienie bezpieczeństwa ruchu w okresie zwiększonego natężenia ruchu pojazdów osobowych" - dodało MI.

Przedstawiciele ministerstwa przewidują, że w dniu 10 czerwca br. "natężenie ruchu pojazdów osobowych będzie znacznie mniejsze".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dostawy towarów

Dodatkowo - jak podkreśliło MI - "mając na względzie konieczność zapewnienia ciągłości świadczenia usług transportowych oraz dostaw towarów w czasie trwania epidemii, w szczególności w zakresie niezbędnym do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2, jest zasadne, aby wprowadzić wyłączenie stosowania przepisów dotyczących okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów w dniu 10 czerwca 2020 roku".

Według resortu "projektowana regulacja umożliwi wszystkim podmiotom wykonującym operacje transportowe realizowane pojazdami i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ich zakończenie przed Świętem Bożego Ciała".

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości