TVN24 Biznes | Moto

Spór o bezterminowe prawo jazdy. Kierowca wygrał ze starostą

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
dap
Źródło:
PAP
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)Ministerstwo Cyfryzacji
wideo 2/4
Ministerstwo CyfryzacjiBez prawa jazdy w samochodzie od grudnia - komunikat MC

Zmiany w prawie jazdy nie mogą dotyczyć posiadanych już uprawnień – pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o sprawę kierowcy, któremu starosta określił w nowym dokumencie termin ważności uprawnień, przyznanych wcześniej bezterminowo.

Gazeta przypomina, że od 2013 r. w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie określają datę ważności na maksymalnie 15 lat. Obecne przepisy nie unieważniają jednak uprawnień do kierowania pojazdami przyznanych bezterminowo.

"Rz" opisuje przypadek kierowcy, który uprawnienia do kierowania pojazdami uzyskał w 2001 r. W 2019 r., po odbyciu dodatkowego szkolenia, złożył wniosek do starosty o wydanie nowego dokumentu. Starosta wydał pozytywną decyzję, lecz jednocześnie określił termin ważności uprawnień: 3 września 2024 r.

Sąd uwzględnił skargę

Wnioskodawca zażądał wydania nowego prawa jazdy, bez tego czasowego ograniczenia. Uprawnienia kat. C uzyskał w 2001 r. bezterminowo, a obecny wniosek dotyczył wyłącznie dopisania nowej kategorii.

Kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Sąd uwzględnił skargę i stwierdził bezskuteczność czynności starosty. Uznał, że zmiany nie mogą dotyczyć posiadanych uprawnień. Wyrok jest nieprawomocny.

Autor:dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości