Polacy nagminnie przekraczają prędkość. Sieć fotoradarów będzie mocno rozbudowana

Moto

red | TVN24 BiSCo drugi kierowca przekracza na drogach dozwoloną prędkość

Nadmierna prędkość jest przyczyną co trzeciego wypadku drogowego na świecie - przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia. W Polsce jest podobnie, a pod względem bezpieczeństwa na drodze nasz kraj plasuje się daleko od czołówki Europy. W ciągu sześciu lat planowana jest rozbudowa systemu fotoradarów. Zobacz materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

- Na ogół jesteśmy między Bułgarią a Rumunia, w zależności od tego, o jaką grupę bezpieczeństwa chodzi - mówi Barbara Król, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Od lat inwestują w drogowe bezpieczeństwo Wielka Brytania, Szwecja ale także Hiszpania i Portugalia, które dołączy do najbezpieczniejszych krajów.

Fotoradary na drogach

W Polsce ocenia się, że połowa kierowców przekracza dopuszczalną prędkość. Porządku na drogach pilnuje między innymi 428 fotoradarów i 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. W ciągu sześciu lat ta sieć zostanie rozbudowana - planowana jest modernizacje bądź też zakup kolejnych urządzeń - ma ich być około sześciuset.

- Sieć fotoradarów w Polsce na pewno zostanie rozbudowana - mówi Marek Konkolewski z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Tam, gdzie warunki na drodze są trudniejsze około 30 proc. kierowców przekracza prędkość o ponad 10 km/godzinę. Tam, gdzie są trzy pasy jezdni, takich kierowców jest już około 50 procent.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Autor: ks/ms / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: tvn24