Ceny paliw spadają coraz wolniej. Ile zapłacimy na stacjach na początku sierpnia?

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Najnowocześniejsza stacja ładowania w Polsce
Najnowocześniejsza stacja ładowania w PolsceTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboNajnowocześniejsza stacja ładowania w Polsce

Pierwszy tydzień sierpnia może przynieść nieznaczne obniżki cen na stacjach paliw - wynika z piątkowych raportów analityków. "Ceny benzyny i diesla powinny utrzymać się na obecnym poziomie z szansą na drobną obniżkę, w przypadku autogazu kierowcy nie powinni na razie liczyć na dalsze spadki" - wskazali analitycy e-petrol. Biuro Maklerskie Reflex zwróciło uwagę, że w ostatnich dniach w przypadku benzyny tempo i skala obniżek wyraźnie wyhamowała w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Urszula Cieślak z BM Reflex zwróciła uwagę, że w skali tygodnia benzyny taniały średnio o 7-8 groszy na litrze, olej napędowy i autogaz o 4 grosze na litrze. "Utrzymuje się prawdopodobieństwo obniżek cen na stacjach w kolejnym tygodniu, jednak należy podkreślić, że nie będą to średnie zmiany rzędu 20 groszy na litrze, a mniejsze. Ponadto w dalszym ciągu większa jest szansa na spadek cen benzyny niż oleju napędowego" - oceniła analityk w piątkowym raporcie.

Jednocześnie zaznaczyła, że obniżki cen będą realne, jeśli sytuacja na krajowym rynku hurtowym nie ulegnie pogorszeniu.

Ceny paliw na stacjach

Analitycy portalu branżowego e-petrol również spodziewają się dalszych obniżek cen. "Na półmetku tegorocznych wakacji płacimy za tankowanie wyraźnie mniej, niż na koniec czerwca, a przyszły tydzień może przynieść dalsze obniżki" - czytamy w raporcie.

Z analizy e-petrol na pierwszy tydzień sierpnia br. wynika, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 7,17-7,32 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 7,47-7,59 zł. Na utrzymanie się cen na obecnym poziomie powinni liczyć właściciele samochodów z instalacją gazową. Z analizy wynika, że za litr LPG kierowcy mogą płacić około 3,33-3,42 zł.

Według BM Reflex od początku wakacji najbardziej spadły ceny benzyny 95, bo o 61 groszy na litrze, podczas gdy ceny pozostałych paliw na stacjach spadły odpowiednio: bezołowiowej 98 o 0,49 zł, oleju napędowego o 0,36 zł i autogazu o 0,20 zł. "Mimo, że obecne ceny oddaliły się od ostatnich rekordów blisko 8 zł za litr Pb95 i diesla, to w dalszym ciągu ceny pozostają wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Oznacza to wyższe rachunki za tankowanie w zależności od kupowanego paliwa od 22 procent (LPG) do 39 procent (diesel). Dla benzyny 95 to wzrost w ujęciu r/r o 28 procent, a dla Pb98 o 36 procent" - zaznaczyła Urszula Cieślak.

Ceny hurtowe

Analitycy zwrócili uwagę, że w sprzedaży hurtowej nie obserwowaliśmy dużych zmian. "Najbliższe dni mogą przynieść wahania cen paliw u producentów i importerów, ale kierowcy na razie mogą bez obaw podjeżdżać na stacje tankowania" - zaznaczyli przedstawiciele e-petrol.

W polskich rafineriach w ostatnim tygodniu lipca miały miejsce niewielkie ruchy cenowe. "Cena benzyny 98-oktanowej w ujęciu tydzień do tygodnia spadła o 0,63 proc. Średnia cena najbardziej popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi dziś 6485,40 zł netto, to 15,80 zł więcej, niż w ubiegły piątek. Olej napędowy podrożał w rafineriach w ostatnich dniach i dziś jest o 11,40 zł droższy niż w ubiegły piątek. Kosztuje przeciętnie 6886 zł netto za 1000 litrów" - czytamy. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości