TVN24 Biznes | Moto

Czy kierowcy zapłacą więcej za badanie techniczne? Jest odpowiedź wiceministra

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
KGP: pieszy już wchodząc na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdemTVN24
wideo 2/5
TVN24KGP: pieszy już wchodząc na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem

Stawki za badania techniczne samochodów nie zmieniły się, poza kosmetycznymi korektami, od 2004 roku – zwrócił uwagę poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Parlamentarzysta zapytał, czy jest planowana podwyżka opłat. Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury.

Krzysztof Śmiszek zwrócił uwagę w interpelacji poselskiej, że "stawki za badania techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów nie zmieniły się, poza kosmetycznymi korektami, od 2004 roku".

Koszty wykonania badania technicznych wynoszą: 98 zł – samochód osobowy, 162 zł – pojazdy zasilane gazem, 62 zł – motocykl, 153 zł – samochód ciężarowy.

"Zważywszy na istotny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na przestrzeni ostatnich 17 lat, stawia to właścicieli stacji kontroli pojazdów w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji, a pośrednio może powodować dopuszczanie do ruchu w rzeczywistości niesprawnych pojazdów i spadek bezpieczeństwa na drogach" – ocenił poseł Lewicy.

W związku z tym parlamentarzysta zapytał ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, na jakim etapie jest tworzenie zaktualizowanej do obecnych warunków gospodarczych tabeli opłat i kiedy jej zmiana ma nastąpić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Odpowiedź wiceministra

Odpowiedzi z upoważnienia szefa MI udzielił wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak zauważył, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on zmiany w systemie badań technicznych pojazdów i dokonuje wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylającą dyrektywę 2009/40/WE.

"Obecnie został zakończony etap uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw" – poinformował Weber.

ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Wiceminister wskazał, że "prace legislacyjne nad aktami wykonawczymi z zakresu badań technicznych pojazdów, w tym regulującymi wysokość opłat za badania techniczne pojazdów, będą mogły zostać podjęte po prawidłowym wdrożeniu wyżej wymienionej dyrektywy do polskiego porządku prawnego".

"Należy zauważyć, że wzrost opłaty za badania techniczne pojazdów będzie wiązać się z większymi wydatkami dla właścicieli pojazdów. Należy mieć na uwadze, że utrzymanie pojazdu jest obowiązkiem, który wiąże się również z innymi wydatkami po stronie właścicieli tj. koszty eksploatacji pojazdu oraz obowiązkowego ubezpieczenia" – dodał wiceszef MI.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock