Kierowcy zyskają kolejne kilometry jezdni autostrady A1

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Fotoradary z rekordami
Fotoradary z rekordamiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboFotoradary z rekordami

Od piątku kolejne pięć kilometrów nowej betonowej jezdni będą mieli do dyspozycji kierowcy na autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem - podała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dodała, że cała betonowa jezdnia wschodnia ma być gotowa w wakacje.

Jak przekazał rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski, z nowej jezdni kierowcy będą mogli korzystać od piątku między miejscowościami Parzniewice i Norbertów. To realizowany przez Mirbud odcinek "B" autostrady A1 powstającej w śladzie dawnej drogi krajowej nr 1. Dzięki temu, fragment nowej jezdni z betonową nawierzchnią między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem wydłuży się do 11 km.

- Nowy odcinek zostanie oddany w odległości blisko siedmiu kilometrów od używanej już jezdni betonowej. Taka kolejność wykonywania i przekazywania do użytku poszczególnych odcinków wynika z kwestii organizacyjnych. Cała betonowa jezdnia wschodnia ma być, według deklaracji wykonawcy, dostępna jeszcze w czasie wakacji – podał Zalewski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolejne odcinki

Kolejny 4-kilometrowy ma zostać udostępniony kierowcom 9 lipca, następny 2-kilometrowy fragment - 30 lipca. Z kolei ostatni brakujący odcinek o długości 6,7 kilometra ma zostać przekazany do użytku w połowie sierpnia.

Wówczas - jak zaznaczył rzecznik - stara "gierkówka" przejdzie do historii, a kierowcy na całym - liczącym 64 km - łódzkim odcinku będą korzystali z nowej betonowej jezdni.

Do jesieni na odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk będzie obowiązywał układ ruchu 1+1, czyli jeden pas ruchu w kierunku Łodzi, jeden w kierunku Katowic. 18 października wprowadzony zostanie natomiast układ 2+2 – po dwa pasy ruchu w każdy kierunku.

Drogowcy ostrzegają, że w czasie zmiany organizacji ruchu, co nastąpi w piątek w godzinach okołopołudniowych, należy spodziewać się chwilowych zatrzymań ruchu i dodatkowych utrudnień. Nie powinny one jednak trwać dłużej niż kilkanaście minut.

Budowę trasy między Tuszynem i Częstochową podzielono na pięć części, z których cztery o łącznej długości 64 km przebiegają przez woj. łódzkie, a jeden przez woj. śląskie (16,9 km).

Fragment "A" (od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski - 15,9 km) za 478,9 mln zł brutto zrealizuje konsorcjum firm Budimex-Strabag. Te same firmy za 573,1 mln zł brutto wybudują odcinek "C" (od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko - 16,7 km), a odcinek "D" (od Radomska do granicy z woj. śląskim - 7 km) za 338,25 mln zł brutto wykona firma PUT Intercor. Najpóźniej ma powstać odcinek "B" między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem (24,2 km), który za 857 mln zł brutto zrealizuje firma Mirbud SA. Z kolei odcinek "E" od granicy woj. łódzkiego do węzła Częstochowa Północ (16,9 km) za 597 mln zł brutto zrealizuje Polaqua Sp. z o.o.

Całkowita długość budowanej na terenie obu województw autostrady liczy 81 km i ma być gotowa na przełomie 2022 i 2023 roku. Realizacja inwestycji o kilka godzin skróci przejazd z Trójmiasta do południowej granicy kraju.

Autostrada A1 - stan budowy dróggddkia.gov.pl

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gddkia.gov.pl

Pozostałe wiadomości