Chcesz sprzedać auto? Spiesz się, by nie przekroczyć tego wieku

Moto

ShutterstockWedług najnowszych statystyk auta w wieku poniżej ośmiu lat cieszą się największym zainteresowaniem

Według najnowszych statystyk auta mające poniżej ośmiu lat cieszą się największym zainteresowaniem. Polacy kupują obecnie często drugie auto w rodzinie, wspierając się pieniędzmi z programu Rodzina 500 plus.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Aaa Auto, największego dealera aut w Europie Środkowej, od pewnego czasu obserwujemy nieco inny trend w zakupach aut używanych, niż wynika to z oficjalnych danych rejestrowych dotyczących wieku pojazdów. Największym powiedzeniem cieszą się bowiem samochody mające mniej niż osiem lat. W regionie Europy Środkowej stanowią one prawie 51 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w ciągu ostatnich dwóch lat - podaje dealer.

Drugie auto w rodzinie

Ken Scarratt, dyrektor Generalny Aaa Auto w Polsce zauważa, że obecnie mniej osób szuka starszych modeli samochodów.

"Dane z przeprowadzonego przez nas sondażu pokazują, że wiele rodzin kupuje nowe używane auto, nie sprzedając starego. Wykorzystują je do różnych celów transportowych i eksploatują tak długo, jak tylko to możliwe. Oznacza to, że pojazdy te rzadko pojawiają się na rynku aut używanych" – ocenia Scarratt.

Stare samochody pociągają za sobą wyższe koszty eksploatacji spowodowane dużym stopniem zużycia części i koniecznością ich wymiany, co jest często bardzo kosztowne. Jednocześnie kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z użytkowania takich samochodów, więc wolą przeznaczyć więcej pieniędzy, a mieć bezpieczniejszy samochód.

"Często korzystają oni z dodatkowych środków pochodzących z rządowego Programu 500 plus, dzięki czemu mogą kupić samochody w wieku poniżej ośmiu lat, które są zgodne z normą Euro 5, a więc są bardziej ekonomiczne i bezpieczne" – dodał Ken Scarratt,.

Jego zdaniem Polacy będą coraz częściej wybierali samochody nowsze, także te z gwarancją producenta.

Wypadkowe auta

Eksperci szwedzkiej firmy ubezpieczeniowej Folksam zbadali 178 tys. wypadków drogowych i na podstawie ich analizy stwierdzili, że ryzyko poważnych konsekwencji dla pasażerów zmniejszyło się o połowę, a ryzyko śmiertelnego wypadku spadło aż o 85 proc. w nowych samochodach, w przeciwieństwie do pojazdów wyprodukowanych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 mln samochodów osobowych, z czego ponad 63 proc. to auta mające powyżej 10 lat. Zdaniem dealerów jest to jeden z powodów ponadprzeciętnej liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Polsce w stosunku do średniej w UE.

Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany":

Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany"

Autor: MS / Źródło: aaa auto, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock