Duże przejęcie na rynku paliw. Stacje zmienią barwy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak wydobywana jest ropa naftowa?
Jak wydobywana jest ropa naftowa?TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSJak wydobywana jest ropa naftowa?

Spółka Anwim, właściciel marki Moya, podpisała umowę przyrzeczoną z BM Reflex dotyczącą zakupu części sieci stacji eMila. Tym samym rozpoczął się proces ich włączania do nowej sieci. W wyniku tej transakcji Moya umacnia się na szóstej pozycji wśród największych sieci stacji paliwowych w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W połowie czerwca br. spółka Anwim podpisała umowę przedwstępną na przejęcie bezobsługowych stacji paliw eMila. Do sfinalizowania transakcji potrzebna była jednak zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, którą uzyskano w sierpniu. Teraz spółka Anwim poinformowała w komunikacie, że podpisała umowę przyrzeczoną z BM Reflex.

"Anwim S.A. przejmie stacje eMILA rozlokowane w dużych miastach Polski (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie czy w Łodzi). Proces przejęcia stacji paliw rozpocznie się w listopadzie br., a zakończy w lutym 2021 roku" - czytamy.

Jak dodano w komunikacie, kolejnym krokiem będzie rebranding stacji eMila na niebieskie barwy Moya.

Zgodnie z umową podpisaną w czerwcu Anwim przejmie w tym roku 26 obiektów należących do tej pory do spółki BM Reflex z opcją na dokupienie dodatkowych czterech w 2021 roku.

Największe sieci stacji paliw

Anwim to największy niezależny operator paliw w Polsce. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec września w Polsce działały 272 stacje Moya. Na drugim miejscu znalazła się sieć Pieprzyk - 91 stacji paliw, a na trzecim Slovnaft Partner - 80.

Sieć eMila powstała w marcu 2014 roku, gdy spółka BM Reflex nabyła od firmy Shell Self Service 27 samoobsługowych stacji paliw, funkcjonujących wcześniej pod nazwą Neste. Na koniec września do sieci należało 30 stacji paliw.

Łącznie na koniec września br. działało około 3657 niezależnych stacji paliw.

W ogólnym zestawieniu największych sieci stacji paliwowych w Polsce na pierwszym miejscu znalazł się PKN Orlen. Płocki koncern na koniec września 2020 roku kontrolował 1798 stacji, w tym 32 obiekty działały pod logo Bliska. Na drugim miejscu, z 573 obiektami, znalazł się koncern BP. Trzecie miejsce należy do Lotosu, który na koniec trzeciego kwartału miał 510 stacji, w tym 189 działających z logo Optima. Pierwszą piątkę uzupełniły Shell z 418 punktami, a także CircleK (dawniej Statoil) - 368 punktów. Oznacza to, że spółka Anwim - po przejęciu stacji eMila - umocniła się na szóstym miejscu w ogólnym rankingu.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości