Moto

To już niemal pewne, że Francuzi przejmą Opla. Chcą być "europejskim mistrzem" motoryzacji

Moto


Rada nadzorcza francuskiego koncernu motoryzacyjnego PSA dała zielone światło dla zakupu europejskiej części koncernu General Motors (marki Opel i Vauxhall) - poinformowała w piątek agencja AFP. Oficjalnie decyzja ma być podana do wiadomości w poniedziałek, na zakończenie salonu motoryzacyjnego w Genewie - podała z kolei agencja Reuters.

Przyjęte z zaskoczeniem przez komentatorów informacje o możliwym odkupieniu przez PSA od General Motors Opla pojawiły się w połowie lutego. Jak podkreślają anonimowe źródła AFP zbliżone do sprawy, negocjacje "przebiegły sprawnie", a biorące w nich udział strony "wyraziły duży entuzjazm i satysfakcję".

W ubiegłym tygodniu szef francuskiego giganta Carlos Tavares powiedział że przejęcie Opla oferuje "możliwość stworzenia europejskiego mistrza samochódów" ze sprzedażą przekraczającą 5 mln pojazdów rocznie. PSA sprzedaje takie marki jak Peugeot, Citroen, DS. Pozyskanie Opla wyniesie PSA na drugie miejsce wśród europejskich koncernów motoryzacyjnych, tuż za niemieckim Volkswagenem. Jak podkreślają analitycy, dołączenie do wyników PSA ok. 1,2 mln samochodów sprzedawanych rocznie przez Opla pomoże Francuzom rozłożyć koszty m.in. prac nad technologią pojazdów autonomicznych i przyjaznych dla środowiska jednostek napędowych.

Wykupione przez władze Francji

PSA zostało w 2014 roku wykupione przez władze Francji i chińską firmę motoryzacyjną Dongfeng Motor. Następnie koncern przeszedł restrukturyzację, która polegała m.in. na zamrożeniu pensji i zamknięciu niektórych zakładów. W 2016 roku PSA odnotował zysk operacyjny większy o 18 proc. względem poprzedniego roku, wynoszący 3,2 mld euro. W tym czasie sprzedano ponad 3,1 mln samochodów. W Polsce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W skład spółki wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych.

Zobacz: Fabryka Vauxhalla w Wielkiej Brytanii (Wideo z 15.02.2017)

Autor: ag/ms / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości