TVN24 Biznes | Moto

Weekendowe utrudnienia na autostradzie. "Krótkotrwałe całkowite zamknięcie bramek"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)Ministerstwo Cyfryzacji
wideo 2/3
Ministerstwo CyfryzacjiBez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)

Kierowcy podróżujący płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami muszą przygotować się na utrudnienia. W sobotę i niedzielę w obrębie placu poboru opłat w Balicach będą prowadzone prace związane z montażem bramownicy. Planowane jest krótkotrwałe całkowite zamknięcie bramek w kierunku Krakowa - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Prosimy kierowców o planowanie podroży z uwzględnieniem zapowiadanego wstrzymania ruchu na bramkach w Balicach, a także o szczególną ostrożność przy dojeździe do placu poboru" - powiedział, cytowany w komunikacie, Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

"Na zamontowanych bramownicach planujemy zainstalować oznakowania zmiennej treści" - dodał.

Utrudnienia mają być krótkotrwałe, jednak najlepiej zaplanować podróż w godzinach pełnej przejezdności - szczególnie dotyczy to np. kierowców zmierzających na podkrakowskie lotnisko.

A4 Kraków - Katowice

Prace przy montażu stalowej konstrukcji nad autostradą rozpoczną się w sobotę około 21.00, kiedy wyłączone z ruchu zostaną lewy pas dojazdowy do placu poboru opłat w Balicach oraz siedem pasów na placu poboru w kierunku Krakowa. Kierowcy będą mieli wówczas do dyspozycji jedynie dwa pasy ruchu. Dodatkowo zostaną zamknięte dwa wewnętrzne pasy na jezdni w kierunku Katowic.

"Montaż bramownicy nad drogą rozpocznie się około godziny 2.40 w niedzielę. W tym czasie ruch na placu poboru opłat Balice na jezdni w stronę Krakowa zostanie całkowicie wstrzymany na maksymalnie 30 minut. Po zakończeniu montażu dostępne dla kierowców będą ponownie linie nr 16 i 17" - poinformował zarządca autostrady.

Przywrócenie stałej organizacji ruchu ma nastąpić w niedzielę między godziną 4 a 5 rano.

Wcześniej prace związane z montażem bramownicy na placu poboru opłat były prowadzone w Mysłowicach.

PAP/Adam Ziemienowicz

Podwyżki na A4

Od początku października wzrosła opłata za przejazd odcinkiem A4 Katowice - Kraków. Podwyżki dotyczyły wyłącznie pojazdów z kategorii pierwszej, czyli samochodów o dwóch osiach. Opłata wzrosła z 10 zł do 12 zł na każdym placu poboru opłat (PPO) autostrady A4 Katowice-Kraków, czyli w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, że kierowcy płacą obecnie za przejazd całym odcinkiem 24 zł, a nie 20 zł jak było wcześniej.

Motocyklistom przysługuje bonifikata w wysokości 6 zł, płacą więc 6 zł na każdej bramce.

Stawki za przejazd odcinkiem autostrady pojazdami pozostałych kategorii, czyli kategorii drugiej i trzeciej (20 zł na każdym PPO) oraz kategorii czwartej i piątek (35 zł na każdym PPO) nie uległy zmianie.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości