TVN24 Biznes | Moto

Przetarg na kolejny odcinek A2. "Wreszcie będziemy mogli mówić o bezpiecznych połączeniach drogowych"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2TVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na kolejny odcinek autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o ponad 14-kilometrowy fragment od rejonu miejscowości Swory do Białej Podlaskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Potrzebna jest autostrada A2, która docelowo włączy się w system drogowy na wschód od naszej granicy, w system drogowy Białorusi i dalej na wschód. Wreszcie będziemy mogli mówić o bezpiecznych połączeniach drogowych, wreszcie logistycy będą mogli planować kanały dystrybucji, kanały transportowe właśnie w oparciu o bezpieczne, nowoczesne i najlepsze jakościowo drogi, bo takie budowane są w naszym kraju - powiedział podczas piątkowej wideokonferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zwrócił uwagę, że na odcinku Swory - Biała Podlaska autostrada A2 będzie się łączyła z budowaną drogą S19 Via Carpatia – ważnym szlakiem komunikacyjnym na osi północ-południe. - W okolicach Białej Podlaskiej autostrada A2 przetnie się ze szlakiem Via Carpatia. Będzie to jeden z najważniejszych węzłów drogowych tej części Europy - podkreślił.

A2 Swory - Biała Podlaska

GDDKiA poinformowała, że ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę około 14-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oznacza to, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa odcinka autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie również węzeł drogowy - Biała Podlaska.

GDDKiA

Kolejny odcinek

Przetarg dotyczy trzeciego z czterech odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości 63 kilometrów. Autostrada będzie tu budowana po nowym śladzie.

GDDKIA wcześniej ogłosiła już przetargi na odcinki A2: między Siedlcami a miejscowością Malinowiec, który liczyć będzie prawie 19 kilometrów, oraz między miejscowościami Łukowisko i Swory o długości 12,5 kilometra. Przetarg na ostatni 18-kilometrowy odcinek Malinowiec-Łukowisko ma być ogłoszony za tydzień - zapowiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Żuchowski podkreślił, że w następnej kolejności będzie budowana autostrada A2 od Białej Podlaskiej do granicy w Białorusią. - Pozostaną do granicy 32 kilometry. Jesteśmy na etapie końcowym odbioru dokumentacji koncepcji programowej i wówczas, już w najbliższym czasie, będziemy gotowi z tematami iść do przodu - powiedział Żuchowski.

W sierpniu br. oddano do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości