Nowy system płatności na A2. "Prowadzimy dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Spółka Autostrada Wielkopolska analizuje możliwość wprowadzenia systemu elektronicznego uiszczania opłat na płatnym odcinku A2. Ma on być powiązany z automatycznym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych na bramkach. "Prowadzimy dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury w tej sprawie" - poinformowała TVN24 Biznes Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki.

Kierowcy już teraz mogą korzystać z videotollingu, czyli poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, na odcinkach autostrady A1 oraz A4. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowy sposób płatności na A2

Teraz taką usługę chce również wprowadzić spółka Autostrada Wielkopolska. "Spółka Autostrada Wielkopolska analizuje możliwość wprowadzenia systemu elektronicznego uiszczania opłat powiązanego z automatycznym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych, tzw. Videotollingu" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi. "Wprowadzając takie rozwiązanie, chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom kierowców, coraz częściej preferujących nowoczesne formy płatności. Dodatkowo wierzymy, że nowy system przyczyni się do zwiększenia przepustowości trasy i komfortu kierowców" - podkreśliła Anna Ciamciak.

Podobnie jak u innych zarządców płatnych autostrad w Polsce, system ma funkcjonować na przykład w formule stop&go. "Polega ona na tym, że po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i dopełnieniu formalności, kierowca podjeżdżając w Punkcie Poboru Opłat do bramek zatrzymuje się, a następnie, po zweryfikowaniu przez system, bez przeszkód rusza w dalszą drogę. Docelowo chcielibyśmy wdrożyć także formułę slow&go, czyli przejazd przez PPO bez konieczności zatrzymywania pojazdu" - wyjaśniła rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej.

Jak dodała, spółka prowadzi dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury w tej sprawie. "Decyzja o tym, kiedy oraz w jakim zakresie wdrożony zostanie videotolling i tym samym płatności za przejazd różnymi aplikacjami, zapadnie po pozytywnym zakończeniu rozmów" - zaznaczyła Ciamciak.

Kierowcy na pewno nie skorzystają jednak z nowego rozwiązania w trakcie tegorocznych wakacji. "Ponieważ wprowadzenie takiego systemu jest dużym przedsięwzięciem oraz z uwagi na fakt, że ustalenia formalne cały czas trwają, system nie zostanie wdrożony w trakcie tegorocznych wakacji. Niemniej liczymy na jak najszybsze zamknięcie dialogu technicznego, bo to będzie oznaczało realizację projektu bez zbędnej zwłoki z korzyścią dla wszystkich użytkowników Autostrady Wielkopolskiej" - podkreśliła rzecznik prasowy spółki.

Jako pierwszy o zmianach napisał "Puls Biznesu".

Docelowa sieć autostrad i ekspresówek w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock