Zmiany na autostradzie A2. Od dziś nowe stawki

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrada A2
Autostrada A2TVN24
wideo 2/4
TVN24Autostrada A2

Zmieniają się stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Zmiany zaczęły obowiązywać od 9 marca 2023 roku od godziny 6.00 rano - wynika z informacji przekazanych przez Autostradę Wielkopolską. Dodano też dla motocykli szóstą kategorię, co w praktyce oznacza obniżenie na tym odcinku opłat dla jednośladów o 46 procent.

Nowe stawki na autostradzie A2

Jak wskazano w komunikacie, stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

- 14 PLN - Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,

- 28 PLN - Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),

- 43 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

- 66 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

- 100 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),

- 280 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

"Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT. Opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad na których takiego podatku się nie pobiera. Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 i 6 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km" - napisano w komunikacie.

Waloryzacja stawek na A2 - spółka podała przyczyny

Spółka wyjaśniła, że "zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów bieżącego utrzymania, kosztów finansowania - obsługi kredytów oraz kosztem realizowanych i planowanych inwestycji". Co więcej, "wzrosty cen materiałów i usług w różnych gałęziach gospodarki odnotowują historycznie najwyższe poziomy", a "według danych GUS w styczniu 2023 roku wzrost inflacji osiągnął niewidziany od 26 lat poziom - aż 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego". Do tego wymieniono między innymi "rosnące ceny usług i energii, w tym 34 proc. wzrost cen nośników energii w styczniu rdr.", które "istotnie zwiększają koszty utrzymania autostrady".

"Obecna waloryzacja stawek jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych i zmian cen na innych odcinkach płatnych dróg publicznych, i wynosi od 7,6 proc. do 10,2 proc., w zależności od kategorii pojazdu" - podkreślono w komunikacie.

Z Warszawy do granicy Niemiec - ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Nowe stawki na części odcinków A2 oznaczają, że za przejazd autostradą z Warszawy do granicy Niemiec kierowcy samochodów osobowych zapłacą niecałe 112 złotych. Na tę kwotą składają się opłaty:

- za przejazd autostradą A2 na odcinku Stryków-Konin (zarządzanym przed GDDKiA) - 9,90 zł,

- za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin - Świecko (zarządzanym przez Autostradę Wielkopolską) - 102 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości