Dobre informacje dla kierowców. Znad morza do Czech "bardziej komfortowo i bezpieczniej"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2TVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce udostępnić brakujący odcinek A1 Tuszyn - Częstochowa jeszcze w tym roku. "Odbędzie się to na zasadach tymczasowej organizacji ruchu, ale najważniejsze, że będzie bardziej komfortowo i bezpieczniej" - wskazano w komunikacie.

Cała autostrada A1, po trzy pasy w każdą stronę, ma być gotowa w 2022 roku. Do domknięcia całej autostrady A1 brakuje odcinka Tuszyn - Częstochowa.

"Roboty prowadzone są w istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1, co stanowi dodatkowe utrudnienie zarówno dla budujących, jak i dla kierowców. Postanowiliśmy jednak zawiesić sobie poprzeczkę wysoko i chcemy, aby do końca tego roku kierowcy mogli skorzystać już z pierwszej nowej jezdni" - podkreślili drogowcy.

GDDKiA wyjaśniła, że autostrada ma być udostępniona na zasadach tymczasowej organizacji ruchu. Mają być do tego wykorzystane trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. "To ambitny plan, ale w przypadku autostrady A1 i obwodnicy Częstochowy już pokazaliśmy, że takie trudne założenia potrafimy realizować" - zapewniła Dyrekcja.

Po wybudowaniu wszystkich odcinków A1 będzie miała 564 kilometry długości i połączy porty Trójmiasta z granicą Polski i Republiki Czeskiej w Gorzyczkach. Autostrada A1 jest częścią VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego. 

PAP/Adam Ziemienowicz

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Budowa autostrady A1

Według GDDKiA budowa większości odcinków w województwie łódzkim przekroczyła półmetek. Wyjątkiem jest odcinek "B" Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, gdzie umowa z wykonawcą była podpisana najpóźniej. Drogowcy podali, że na nim wykonano do tej pory około 25 procent prac.  

Prace trwają również na dwóch odcinkach województwa śląskiego. We wrześniu br. wykonawca zakończył układanie nawierzchni z betonu cementowego na trasie głównej pierwszej jezdni na odcinku od granicy województw łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ.

"W czwartym kwartale br. nastąpi zmiana czasowej organizacji ruchu i na nową nawierzchnię z betonu cementowego zostanie przeniesiony ruch z DK1. Taka zmiana organizacji ruchu pozwoli na rozpoczęcie prac rozbiórkowych starej jezdni DK1 i przystąpienie do robót ziemnych na drugiej jezdni autostrady A1" - podała Dyrekcja. Jak dodano, wykonano prawie 50 procent wszystkich robót.

W przypadku odcinka węzeł Częstochowa Północ - węzeł Częstochowa Blachownia trwa budowa oświetlenia na węzłach Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia oraz w rejonach Miejsc Obsługi Podróżnych Wierzchowisko i Gorzelanka. Roboty te będą realizowane do końca roku.      Do zrealizowania na tym odcinku pozostaną także prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ.

Autostrada A1GDDKiA

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA