Moto

Afera spalinowa. Włochy nakładają najwyższą możliwą karę na VW

Moto


Włoski urząd antymonopolowy zdecydował o nałożeniu na koncern Volkswagena kary finansowej w wysokości 5 milionów euro za wprowadzanie nabywców aut tej marki w błąd.

Jak podaje Reuters, włoski urząd odpowiedzialny za kontrolę antymonopolową nałożył w poniedziałek karę finansową na niemieckiego producenta za dezinformację klientów w związku z poziomem emisji spalin w silnikach diesla.

Włoski kontroler rynku oznajmił, że nałożona kara będzie miała najwyższy wymiar z możliwych według jego jurysdykcji. Afera spalinowa polegała na sztucznym zaniżaniu emisji spalin przez auta wyposażone w silniki wysokoprężne. Samochody miały mieć specjalne oprogramowanie, aktywowane po podłączeniu do aparatury diagnostycznej. Kosztem drastycznego spadku osiągów silnika, znaczącemu obniżeniu ulegała emisja szkodliwych substancji w spalinach. Po odłączeniu od gniazda diagnostycznego, ustawienia wracały do normy, rosły osiągi auta i spalanie wracało do wysokich, faktycznych poziomów.

Afera spalinowa wyszła na jaw we wrześniu zeszłego roku w USA. Tzw. dieselgate już kosztował koncern z Wolfsburga 15 miliardów dolarów.

Amerykanie już na początku roku poszli do sądu z Volkswagenem:

Amerykanie idą do sądu z Volkswagenem. "Wiedzieli, co robią, celowo złamali prawo"
Amerykanie idą do sądu z Volkswagenem. "Wiedzieli, co robią, celowo złamali prawo"tvn24

Autor: jt / Źródło: Reuters/TVN24BiS.pl

Pozostałe wiadomości