Dużo mniej błędów i więcej pieniędzy. Nowe dane ZUS w sprawie składek

Dla firm

Premier Mateusz Morawiecki o projekcie tzw. małego ZUS-utvn24
wideo 2/6

Ponad 170 miliardów złotych wpłynęło od stycznia na indywidualne numery rachunków składkowych w ZUS. To o blisko 13 miliardów złotych więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik zaznaczył, że przy okazji wpłat przedsiębiorcy popełnili 750 razy mniej błędów niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy korzystają z e-składki, czyli wpłaty składek na jeden indywidualny rachunek zamiast czterech lub pięciu osobnych przelewów na poszczególne fundusze: ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i emerytur pomostowych. Kwotę przelewu ZUS księguje i automatycznie przekazuje do odpowiedniego funduszu.

"Projekt e-składki to duży sukces"

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska oceniła, że dane o wpływach składkowych za kolejny miesiąc wskazują, że wprowadzony na początku roku projekt e-składki to duży sukces. - Świadczą o tym również opinie samych zainteresowanych to jest płatników składek, przedsiębiorców, którzy mówią o zdecydowanym uproszczeniu obsługi płatności - podkreśliła. Jak poinformował ZUS, od początku roku do końca sierpnia ZUS obsłużył ponad 20 mln płatności na indywidualne numery rachunków składkowych, czyli średnio około 2,5 mln wpłat miesięcznie.

W sumie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 170,1 mld zł (w samym sierpniu 21,5 mld zł). Według danych ZUS to o blisko 13 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. - Co niezwykle ważne, na ponad 20 milionów wpłat przedsiębiorcy popełnili jedynie 238 błędów tj. ponad 750 razy mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. W 2017 roku płatnicy składek popełniali średniomiesięcznie ponad 20 tysięcy błędów, teraz zaś jedynie w granicach 30. Większość błędnych wpłat została w szybkim trybie wyjaśniona przez pracowników Zakładu - podkreślił Andrusiewicz.

Przypomnienie o opłatach

Jak dodał, ZUS systematycznie wysyła korespondencję do płatników składek o rozliczeniu bieżących płatności i możliwym ich księgowaniu na powstałe wcześniej zaległości.

Tego typu informacja ma między innymi zapobiec powstawaniu kolejnych zaległości po stronie przedsiębiorców. Dotychczas ZUS wysłał 620 tysięcy listów.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock