TVN24 Biznes | Dla firm

Zmiany w Polskim Ładzie. Co oznaczają dla przedsiębiorców?

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Artur Soboń o projekcie ustawy dotyczącym zmian w podatkach
Artur Soboń o projekcie ustawy dotyczącym zmian w podatkachTVN24
wideo 2/10
TVN24Artur Soboń o projekcie ustawy dotyczącym zmian w podatkach

Wśród zaproponowanych przez rząd zmian podatkowych w Polskim Ładzie znalazły się rozwiązania dotyczące działalności gospodarczej. Obejmą zarówno przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, według stawki liniowej, ale też korzystających z ryczałtu od przychodów ewidenjonowanych. Czego mogą spodziewać się małe firmy? Sprawdzamy.

24 marca premier Mateusz Morawiecki i wiceszef resortu finansów Artur Soboń zapowiedzieli zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Tego dnia po południu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający m.in. obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc. (dla podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców) oraz likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. W projekcie zapisano też pewne zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. 

Czytaj także: Polski Ład a składka zdrowotna. Nowe zasady

Zmiany dla przedsiębiorców - skala podatkowa

Z punktu widzenia przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej kluczowa zmiana to obniżka stawki PIT dla osób znajdujących się w pierwszym progu podatkowym. Dla dochodów od 30 000 zł do 120 000 stawka PIT wyniesie 12-proc., wobec 17 proc. do tej pory. Od dochodów przekraczających 120 000 zł stawka podatku nadal będzie wynosić 32 proc. Według wyliczeń firmy doradczej Grant Thornton w skali roku może to dać zysk do 4500 zł.

Tej grupy przedsiębiorców nie dotyczą natomiast zmiany dotyczące składki zdrowotnej.

Zmiany w Polskim Ładzie a opodatkowanie liniowe

Poprawianie Polskiego Ładu dotyczy też przedsiębiorców podatkowanych liniowo, czyli rozliczających się według stawki PIT na poziomie 19 proc. W ich przypadku - za sprawą obowiązujących od stycznia przepisów - składka zdrowotna wynosi 4,9 proc. podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej). Nie ma obecnie możliwości jej odliczania jej od podatku.

Jeśli najnowsze zapowiedzi rządu wejdą w życie, liniowcy zyskają prawo do obniżenia dochodu (podstawy opodatkowania) o zapłacone składki zdrowotne, jednak w kwocie nie wyższej niż 8700 zł rocznie. "W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcom powinno z tego tytułu zostać w portfelach więcej o maksymalnie około 1650 zł rocznie" - wyjaśnia Grzegorz Szysz, partner w Grant Thornton.

Z przygotowanych przez GT kilka dni temu wyliczeń wynika, że za sprawą zmian podatnicy rozliczający się na liniowym PIT nadal będą stratni na Polskim Ładzie, ale mniej niż w jego pierwotnej wersji.

Przedsiębiorcy na ryczałcie w Polskim Ładzie

Zgodnie z zapowiedziami rządu w przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych. Jak wyjaśnia Grzegorz Szysz, kalkulacja wpływu tej zmiany uzależniona jest od wielu zmiennych, w tym skali uzyskiwanych przychodów i w efekcie płaconych składek, jak również stosowanej stawki opodatkowania;

"W skrajnej sytuacji można wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorcy zostanie w portfelu kwota o 1000 zł wyższa, ale dotyczy to tylko tych, którzy uzyskują przychody powyżej 300 tys. zł rocznie i płacą najwyższą 17 proc. stawkę w ramach wolnych zawodów" - wyjaśnia doradca podatkowy.

I dodaje: "w każdym innym przypadku kwota ta będzie niższa, zwykle kilkukrotnie co będzie oznaczało najczęściej kilkanaście lub dolnych kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie".

Karta podatkowa a Polski Ład - co ma się zmienić?

Jeśli zaproponowane przez rząd zmiany w Polskim Ładzie wejdą w życie, osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

Obecnie podstawę wyliczania wysokości składki zdrowotnej podatnika opodatkowanego kartą podatkową stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku kalendarzowym (3010 zł). Wysokość składki to 9 proc. tak określonej podstawy.

Jak wylicza Grzegorz Szysz, w efekcie zmian w Polskim Ładzie przedsiębiorcy rozliczający się według karty podatkowej (do której dostęp został już swoją droga zamknięty dla nowych podatników) powinny zyskać ok. 50 zł miesięcznie.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości