Zmiany dla firm rodzinnych. Jest podpis prezydenta

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznego
Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Praca. Magdalena Chorzewska o tym, co można zrobić w miejscu pracy, aby było bezpieczniejsze dla zdrowia psychicznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy nowa ustawa "umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie".

Chodzi o ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Prezydent podpisał przepisy w poniedziałek. Ustawa wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, co ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.

Kancelaria Prezydenta RP przekazała w komunikacie, że ustawa reguluje kwestię organizacji i funkcjonowania fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki jej fundatora i beneficjentów.

"Zasadniczym celem ustawy jest wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej jako podmiotu służącego do gromadzenia rodzinnego majątku i pozwalającego na zatrzymanie go w kraju na wiele pokoleń" - wskazano.

"Fundacja rodzinna ma także za zadanie zaspokajać potrzeby beneficjentów, którzy co do zasady będą członkami rodziny fundatora – choć mogą to być również inne osoby i podmioty (beneficjentem może być sam fundator lub inne osoby fizyczne, a także organizacja pożytku publicznego)" - czytamy.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Waldemar Buda komentuje

Podpisana przez prezydenta ustawa o fundacji rodzinnej umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie - podkreślił w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne - wskazał minister. Jak podkreślił, jest to kolejny krok na rzecz ułatwienia zmian pokoleniowych w polskich firmach.

Szef MRiT zwrócił uwagę, że do budowy silnych przedsiębiorstw niezbędny jest czas. - Fundacja rodzinna będzie stanowiła instrument akumulacji polskiego kapitału i budowy silnych marek nie tylko na rynku krajowym - ocenił Buda. Zdaniem wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk-Patkowskiej, ustawa o fundacji rodzinnej jest narzędziem, które gwarantuje ciągłość działalności firmy.

Fundacja rodzinna - co to

Zgodnie z nowymi przepisami fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie.

Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości